Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 20 luty 2023 15:18

Weterynarz całodobowy radzi, jak postępować w przypadku psiej cukrzycy

cukrzyca u psów cukrzyca u psów mat.prasowe

Cukrzyca jest jedną z „ludzkich” chorób, która coraz częściej dotyka także czworonogi. I niestety, tak, jak w przypadku ludzi, jest chorobą nieuleczalną. Na szczęście cukrzyca to nie śmiertelny wyrok, a jej objawy można minimalizować! Twój pies może z nią przeżyć wiele lat — oczywiście, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cukrzycy? Czytaj dalej!

 

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba małego, ale niezwykle ważnego narządu — trzustki. Zdrowa trzustka zajmuje się wytwarzaniem insuliny, która odpowiada za kontrolę poziomu cukru we krwi. Niestety zdarza się, że trzustka przestaje wytwarzać insulinę (cukrzyca typu I) lub wytwarza jej za mało (cukrzyca typu II) i wtedy niebezpiecznie wzrasta poziom cukru we krwi.

Najczęściej psy zmagają się z I typem choroby. Podobnie jak u ludzi, oznacza to, że zwierzę nie jest w stanie wyprodukować żadnej insuliny, więc będzie uzależnione od leczenia insuliną przez całe życie.

Warto jeszcze wspomnieć, że podczas ciąży, u suczek może pojawić się cukrzyca ciążowa (podobnie zresztą, jak u ludzi).

Objawy cukrzycy u psów

Cukrzyca nie jest chorobą, która przebiega bezobjawowo. Po zachorowaniu, najczęściej spotyka się u psów:

  • zwiększone pragnienie,
  • częstsze oddawanie moczu — pies może mieć nawet „wypadki” w domu,
  • zwiększony apetyt,
  • utratę masy ciała,
  • senność.

Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy u Twojego psa, sprawdzona klinika weterynaryjna, taka jak np. https://www.wetmarysin.pl będzie najlepszym miejscem, w którym będziesz mógł potwierdzić lub wykluczyć swoje podejrzenia. Tutaj weterynarz 24h wykona proste testy, w tym badanie poziomu cukru we krwi i moczu Twojego pupila.

weterynarz marysin

Dlaczego nie wolno ignorować cukrzycy?

Niekontrolowana cukrzyca może działać wyniszczająco na organizm Twojego psa. Dlatego niezwykle ważne jest nie tylko jej wczesne wykrycie, ale także to, by weterynarz całodobowy jak najprędzej ustalił plan leczenia. W przeciwnym razie choroba może u Twojego pupila spowodować takie problemy zdrowotne jak:

  • zaćma,
  • infekcje dróg moczowych,
  • niewydolność nerek,
  • powiększenie wątroby,
  • kwasica ketonowa.

Uwaga! Kwasica ketonowa (DKA) jest stanem zagrażającym życiu Twojego psa! Jeśli Twój czworonóg miał zdiagnozowaną cukrzycę lub jej podejrzenie i nagle pojawiły się u niego takie objawy jak: przyśpieszony oddech, wymioty i słodki zapach z pyska, jak najprędzej dowiedz się, gdzie odbywają się dyżury weterynaryjne i zabierz tam swojego psa. Całodobowa klinika weterynaryjna i szybka akcja lekarzy może uratować życie Twojego pupila - czekanie do rana może z kolei przyczynić się do pogorszenia jego stanu.

Leczenie cukrzycy u psów

Jak już wspomnieliśmy na początku cukrzycy nie da się całkowicie wyleczyć. Na szczęście, dzięki odpowiedniej terapii, można zminimalizować lub całkowicie wyeliminować jej objawy, zapobiec powikłaniom i… nauczyć się z nią żyć.

Leczenie cukrzycy obejmuje:

  • zmianę diety — najczęściej zalecana jest dieta bogata w błonnik i złożone węglowodany, dzięki którym spowolnione będzie wchłanianie glukozy. Ze względu na ryzyko otyłości, zalecana jest również niska zawartość tłuszczu w posiłkach.
  • konsekwentną rutynę ćwiczeń — aby uniknąć skoków lub spadków poziomu glukozy we krwi
  • podawanie insuliny — zastrzyki lub tabletki z insuliną to niestety konieczność podczas leczenia cukrzycy i będziesz je musiał podawać psu do końca życia. Nie musisz się jednak ich obawiać. Na początku weterynarz pokaże Ci jak dawkować i podawać insulinę. Z czasem zastrzyki lub podawane kilka razy dziennie leki staną się rutyną — i dla Ciebie i dla Twojego czworonożnego przyjaciela.