Wydrukuj tę stronę
sobota, 30 lipiec 2022 17:46

Andrzej Czesław Klimuszko: Receptury, drzewa i zioła lecznicze Wyróżniony

Andrzej Czesław Klimuszko - drzewa i zioła lecznicze Andrzej Czesław Klimuszko - drzewa i zioła lecznicze fot: pixabay

O ziołach słyszał chyba każdy dorosły człowiek na świecie, bo są to leki z Bożej apteki, czyli takie rośliny rosnące na wyciągnięcie ręki i na dodatek skuteczne w swoim działaniu. Zioła można zbierać na terenach, gdzie rosną w stanie naturalnym, można je uprawiać w swoich ogródkach a nawet na parapecie, można kupić je w sklepach zielarskich albo po prostu w aptece.


Zioła, to rośliny lecznicze znane od niepamiętnych czasów, bo właściwie od zawsze, od kiedy ludzie metodą prób i błędów uczyli się tego, na jaką dolegliwość pomaga dana roślina. Jednak zbierając zioła na własną rękę a zwłaszcza wtedy, gdy daleko nam do tytułu znawcy ziół nie zawsze jest bezpieczne i wtedy tym bardziej trzeba uważać, bo są i takie rośliny, którymi możemy się zatruć nawet śmiertelnie. Poza tym warto pamiętać nie tylko o tym, że zioła to lekarstwa, które działają bardzo powoli, lecz również o tym, że wcale nie są one tak lekkie, jak nam się wydaje i z nimi również można przesadzić, gdy zbyt dużo lub zbyt długo ich używamy. Na dodatek niektóre nadają się do picia w ciągu całego roku a inne należy ograniczać w porze letniej, jak na przykład dziurawiec.

Wielki znawca drzew i ziół ojciec Andrzej Czesław Klimuszko

Ten wybitny polski zielarz, wizjoner, jasnowidz a przede wszystkim duchowny rzymskokatolicki, franciszkanin urodziła się w 1905 roku w Nierośnie a zmarł w Elblągu przeżywszy 75 lat. Ojciec Klimuszko od najmłodszych lat interesował się roślinnością. Studiował oddziaływanie drzew na ludzi i podzielił drzewa na trzy grupy. Na drzewa wpływające na ludzi pozytywnie, obojętnie i niekorzystnie. Korzystnie na ludzi działa modrzew, sosna, świerk, jałowiec, brzoza, cis, lipa, dąb, kasztanowiec, klon, akacja, morwa. Natomiast niekorzystny wpływ na ludzi ma osika, topola, olsza, dziki bez, berberys.
Ojciec Klimuszko uważał, że zdrowia i szczęścia człowiek powinien szukać właśnie w przyrodzie. Ojciec Klimuszko rodził, aby nieustannie szukać kontaktu z przyrodą i czerpać z niej radość życia i pobierać energię, która z niej bije. Bo przyroda nie tylko żywi ludzi, lecz także leczy, uczy i koi.

Receptury ojca Andrzeja Czesława Klimuszki

Lecz największe zasługi ma ojciec Klimuszko w ziołolecznictwie. Ojciec Klimuszko znał działanie ziół i potrafił stworzyć recepturę na wiele dolegliwości. Doradzał, że mieszanka z ziół powinna być zawsze nieparzysta i zawierać na przykład 5, 9, czy nawet 11 ziół. Dlatego mieszanka powinna być różnorodna, bo każde zioło działa na inną dolegliwość a wszystkie dolegliwości są w człowieku zazwyczaj ze sobą powiązane. Dlatego trzeba działać na chorobę kompleksowo i mieszać kilka lub nawet kilkanaście ziół razem i zawsze nie do pary. Nieważne, ile ich będzie, lecz ważne, aby były nie do pary.
Ojciec Klimuszko uważał, że tylko wieloskładnikowe mieszanki są pomocne, bo te pojedyncze z jednego zioła nie mają wielkiego wpływu na zdrowie lub nawet nie mają żadnego działania leczniczego a przy długotrwałym stosowaniu mogą nawet zaszkodzić. Ważny jest również sposób przygotowania wywaru z roślin zielarskich, które mają działać na różne schorzenia. Ponadto ojciec Klimuszko zalecał nie gotować ziół, gdyż uważał, że wówczas tracą one swoje cenne właściwości a tylko zalewać je wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 3 godziny. Następnie po tym czasie przecedzić i przed wypiciem lekko podgrzać cały wywar. Przy czym parzone zioła powinny być świeże i nie należy ich niczym dosładzać. A całość wypić spokojnie, powoli bez pośpiechu, lecz za jednym zamachem.
Gotować można tylko korzenie ziół i korę a innych ziół nie należy poddawać gotowaniu, bo wówczas zmniejsza się ich siła lecznicza, tracą witaminy i olejki eteryczne. Zbyt długie picie ziół również nie jest wskazane i po wypiciu jednego zestawu a przed piciem drugiego zestawu ojciec Klimuszko zalecał jednotygodniową przerwę. Natomiast po wypiciu drugiego zestawu a przed wypiciem trzeciego zestawu przerwa musi być dłuższa o niemalże drugie tyle i wynosić 12 dni. Zazwyczaj zalecana jest do stosowania jedna z górką łyżka stołowa ziół na jedną szklankę wody.
Leczenie ziołami często ma to do siebie, że po kilkudniowym stosowaniu następuje pogorszenie stanu zdrowia. Zazwyczaj ma to miejsce w 4 lub w 5 dniu stosowania ziół. Jednak nie należy przerywać kuracji, gdy nie jest to bardzo dokuczliwe. W przypadku lekkich dolegliwości np. bólowych nie musowo przerywać stosowania ziół, gdyż dolegliwości te same przeminą po kilku dniach. Lecz, gdy dolegliwości sugerują, że coś złego dzieje się w naszym organizmie, to w takim wypadku oczywiście, że należy przerwać przyjmowanie ziół.

Najbardziej znane zioła w Polsce

Wśród licznie stosowanych ziół w naszym kraju na czołowe miejsce wysuwa się kilka podstawowych roślin leczniczych, jak mięta, rumianek, melisa, dziurawiec, siemię lniane, lipa, mniszek lekarski, zielona herbata, koper włoski, kminek, morwa biała, szałwia, piołun, pokrzywa, rozmaryn lekarski, czarnuszka, krwawnik pospolity, skrzyp polny, wiesiołek, ostropest plamisty i inne, bo jest ich jeszcze wiele.