Wydrukuj tę stronę
środa, 11 maj 2022 10:59

Chirurgia refrakcyjna oka

Chirurgia refrakcyjna Chirurgia refrakcyjna pixabay

Chirurgia refrakcyjna zajmuje się operacyjnym usuwaniem wad wzroku. Pozwala ona na przywrócenie normalnego widzenia pacjentom, którym inne metody nie są w stanie pomóc.

Dzięki chirurgii refrakcyjnej promienie światła załamywane są prawidłowo.

Wady refrakcji – jakie występują

Pacjenci zgłaszający się do okulistów przeważnie cierpią na jedną z trzech rodzajów wad. Dotknąć mogą one pacjentów w każdym wieku, choć niektóre z nich występują częściej w pewnych grupach wiekowych. Pierwsza z nich to krótkowzroczność, czyli wada polegająca na ogniskowaniu się promieni światła przed siatkówką. Osoby z tą wadą skarżą się na niewyraźnie widzenie, gdyż do siatkówki trafia już obraz pozbawiony ostrości.

Druga wada to nadwzroczność zwana także dalekowzrocznością. W tym przypadku promienie światła załamują się za siatkówką, ze względu na nietypowy kształt gałki ocznej. Pacjent dobrze widzi przedmioty znajdujące się daleko, a niewyraźnie te w niewielkiej odległości od niego. Trzecią wadą refrakcji jest astygmatyzm. Jest to wada polegająca na zaburzeniu symetrii oka, przez co promienie świetlne załamują się inaczej w pionie niż w poziomie. Wynikiem tego jest niewyraźny, rozmyty obraz.

Chirurgia refrakcyjna oka – metody leczenia

Obecnie stosuje się trzy operacyjne metody leczenia zaburzeń refrakcji oka. Najbardziej znana z nich to laserowa korekcja wzroku. W metodzie tej wykorzystuje się laser, który z użyciem wysokiej temperatury odparowuje część tkanki rogówki, by nadać jej właściwy kształt. Dzięki temu promienie światła padają na właściwe miejsce, a wada jest niwelowana. Chirurgia refrakcyjna to także wymiana soczewki pacjenta na sztuczny implant. Metoda ta jest najczęściej stosowana w przypadku współwystępowania zaćmy lub zmętnienia soczewki. Zabieg taki jest bezpieczny i zalecany u pacjentów w wieku powyżej 40 lat.

Trzecia metoda to wszczepienie dodatkowej sztucznej soczewki do gałki ocznej pacjenta. Najczęściej umieszcza się ją za tęczówką, a przed soczewką pacjenta. Dzięki temu załamanie się promieni światła zostaje przesunięte na właściwe miejsce, a pacjent znowu może cieszyć się zdrowym wzrokiem.

Chirurgia refrakcyjna oka – zaufaj najlepszym

Profesjonalny sprzęt wysokiej jakości do przeprowadzania wyżej opisanych zabiegów oferuje sklep MDT.pl. Dlatego też warto zapoznać się z jego ofertą i uzupełnić wyposażenie Twojego gabinetu okulistycznego. Skorzystasz na tym Ty, jak i także Twoi pacjenci.

Nie czekaj, odwiedź już dzisiaj stronę MDT.pl i sprawdź, ile możesz zyskać!