Wydrukuj tę stronę
środa, 07 wrzesień 2022 07:56

Lampa do utwardzania kompozytu. Jak działa i czemu jest tak ważna?

lampa do utwardzania kompozytu lampa do utwardzania kompozytu pixabay

Lampa polimeryzacyjna stomatologiczna to nieodłączny element wyposażenia nowoczesnego gabinetu dentystycznego.

O ile dentyści, higieniści i inne osoby zawodowo związane ze stomatologią doskonale znają ich przeznaczenie i zasadę działania, to dla wielu pacjentów są one nieznanym zagadnieniem. Z myślą o nich przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, do czego służą lampy polimeryzacyjne w stomatologii oraz które ich cechy mają największe znaczenie z punktu widzenia ich poprawnego działania. 

Lampa do utwardzania kompozytu stomatologicznego. Jakie ma zastosowanie w dentystyce?

Lampy polimeryzacyjne służą do utwardzania wypełnienia wykonanego z światłoutwardzalnych kompozytów. Emitują one światło pochodzące z żarówki LED, a ich działanie jest bezbolesne dla pacjenta. Kompozyty stomatologiczne mają ogromne znaczenie w praktyce dentystycznej. Są nie tylko estetyczne, ale też bardzo trwałe. Dzięki temu, że nie ulegają samoistnemu utwardzeniu, pozwalają precyzyjnie odbudować tkankę zęba i dopiero po skończonej pracy utwardzić opracowany fragment. 

Lampy polimeryzacyjne do materiałów kompozytowych. Jak dobrać dobrą lampę polimeryzacyjną?

Ze względu na to, że kompozyty mają kluczowe znaczenie w leczeniu zachowawczym i protetycznym, lampy polimeryzacyjne można spotkać już we właściwie wszystkich gabinetach. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę pracy i, co za tym idzie, odmienne wymagania co do specyfiki lamp. Na szczęście producenci tego typu sprzętu oferują szeroką gamę modeli, wśród których bez problemu można dobrać ten dostosowany do swoich potrzeb. Poszczególne lampy mogą różnić się w wielu aspektach - między innymi:

  • akumulatorem (szybkością ładowania i długością pracy);
  • mocą i wynikającym z niej czasem utwardzania kompozytu;
  • wydajnością systemu chłodzenia.

Jak działają lampy do polimeryzacji kompozytu? Różne tryby pracy pozwalają na realizację różnych zadań

Każda lampa do utwardzania kompozytu oferuje określoną liczbę trybów pracy. To bardzo ważna cecha, decydująca o jej uniwersalności. Im więcej trybów będzie oferował dany model, tym więcej prac będzie można wykonać za jego pomocą. Aby zapewnić możliwość opracowania różnych ubytków i uzupełnień protetycznych, gabinet powinien więc postawić na wszechstronną lampę z dużą ilością trybów. Dobrym pomysłem będzie też zakup zapasowej lampy - nawet niedrogiego modelu o podstawowej funkcjonalności. Przyda się on w razie awarii podstawowej lampy i pozwoli lekarzom pracować bez obaw o ewentualne problemy i konieczność przerwania wizyty.