Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 12 wrzesień 2022 09:13

IV edycja konferencji Sekson - nie przegap tego wydarzenia!

konferencja Sekson konferencja Sekson mat.prasowe

Już niedługo kolejna edycja konferencji Sekson! Co organizatorzy przygotowali dla nas na ten rok?

 

W dniach 15-16 października 2022 w Służewieckim Domu Kultury w Warszawie odbędzie się konferencja Sekson. Będzie to już IV edycja tej konferencji, organizowanej przez fundację Avalon. Wydarzenie poświęcone jest seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (OzN). Konferencja będzie miała tryb hybrydowy - część spotkań odbędzie się stacjonarnie, a część on-line za pośrednictwem oficjalnych stron Projektu Sekson i Fundacji Avalon na Facebooku.

Główne tematy, które będą poruszane na konferencji Sekson

Głównym tematem tegorocznego wydarzenia Sekson będzie ciało i cielesność. Zagadnienie zostanie poruszone interdyscyplinarnie. Rozważane będą kwestie społecznego postrzegania i obrazowania ciała, z perspektywy seksuologicznej, ginekologicznej, urologicznej, fizjoterapeutycznej i psychologicznej. Poruszone będą tematy ciała starego, młodego, ideologizowanego, tabu wokół ciała i ciał niewidzialnych w strefie publicznej. Tematyka ciała będzie punktem wyjścia do dyskusji i normalizacji tematów związanych z niepełnosprawnością, seksualnością i rodzicielstwem.

Oto kilka przykładowych tematów wystąpień na konferencji:

  • Wpływ niepełnosprawności i ograniczeń płynących z ciała na podejmowanie aktywności seksualnej;
  • Nigdy za starzy na randkę! Wyznania z pracy z seksualności osób dojrzałych;
  • Postępowanie po ryzykownym kontakcie seksualnym;
  • O akceptacji, wartości życia i pragnieniu macierzyństwa;
  • Super rodzic - o macierzyństwie z niepełnosprawnością.

To tylko kilka przykładów tematów, które będą poruszane. Dodatkowo odbędzie się część warsztatowa, która skupiać się będzie na mowie ciała, praktykach mobilizujących ciało i pracy z nim oraz na edukacji cielesnej rodziców i dzieci.

fundacja avalon

Dla kogo organizowana jest konferencja Sekson i jakie są jej cele?

Konferencja Sekson została po raz pierwszy zorganizowana w 2019 roku. Głównym celem projektu było poruszenie tematyki seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową.

Na konferencji poruszane są tematy związane z seksualnością OzN. Zadaniem wydarzenia jest normalizacja tych zagadnień, wydobycie ich ze strefy tabu oraz obalenie mitów i stereotypów narosłych wokół tej sfery życia.

Zadaniem projektu jest aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnościami. Kładziony będzie także nacisk na zmianę postaw i postrzegania tych osób, tak aby były one uznawane za autonomiczne i niezależne jednostki. Poruszony będzie także temat dostępności usług medycznych i wyrównywania szans w tej kwestii.

Tegoroczna edycja skupia się wokół tematu ciała i cielesności.

Wydarzenie kierowane jest do osób z niepełnosprawnościami, ich najbliższych oraz wszystkich zainteresowanych tematem. W konferencji może wziąć udział każdy zainteresowany. Zapisy odbywają się przez stronę sekson.pl. Należy wejść w zakładkę konferencji. Udział w wydarzeniu jest całkowicie darmowy.

Patroni, prelegenci i uczestnicy konferencji Sekson

W konferencji biorą udział osoby z niepełnosprawnościami, ich bliscy oraz inne osoby zainteresowane. Konferencja skupia osoby ze środowisk psychologicznych, seksuologicznych, ginekologicznych, medycznych takich specjalizacji jak urolodzy czy androlodzy. W wydarzeniu biorą udział pedagodzy specjalni, edukatorzy seksualni, doule, seksworkerki i inni.

Partnerami medialnymi są takie firmy jak Hello Zdrowie, Gazeta Lekarska, Romance TV. Konferencja objęta jest patronatem honorowym przez takie organizacje jak ASP Katowice, Rzecznika praw Obywatelskich, Rzecznika praw pacjenta czy Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Niezmiennym wsparciem projektu jest między innymi butik erotyczny N69.pl specjalizujący się w internetowej sprzedaży wszelkiego rodzaju gadżetów, bielizny i kosmetyków.

Do tegorocznych prelegentów należą między innymi:

  • Adrianna Gnyszka -prezeska i założycielka Fundacji Aktywizacji Funkcjonalnej i Społecznej AFiS;
  • dr. nauk pedagogicznych Agnieszka Walendzik- Ostrowska- pedagożka, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, Podyplomowych Studiów Wychowania Seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów „Seksuologia Kliniczna";
  • Bogumiła Siedlecka- Goślicka- aktywistka na rzecz osób z niepełnoprawnościami i ich seksualności. Żona, pasjonatka makijażu i influencerka.