Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 04 styczeń 2021 18:54

Jak praca siedząca wpływa na ludzkie zdrowie?

pończochy uciskowe pończochy uciskowe Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dziś nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że siedzi się za dużo i w złej pozycji. Wielu osobo wydaje się, że pozycja siedząca jest jak najbardziej bezpieczna, jednak nic bardziej mylnego!

Większość społeczeństwa siedzi za długo i nieprawidłowo - siedzimy w szkole, pracy, podczas odpoczynku oraz spotykając się ze znajomymi. Jeśli pracujesz w biurze, a najczęstszą pozycją, jaką przyjmujesz jest właśnie pozycja siedząca - warto mieć świadomość, jakie może ona mieć skutki i jak będzie wpływać na nasz organizm.  

Pozycja siedząca - czy jest niebezpieczna? 

Najpierw warto zastanowić się, ile tak naprawdę siedzimy w ciągu dnia. Praca siedząca w dużym stopniu może wpływać na nasz mechanizm ruchu. Warto pomyśleć również o tym, czy coś nas boli, czy odczuwamy jakieś dolegliwości. Często bowiem wydaje się nam, że z pozoru błahe pobolewania mogą być jednak przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości. Wydaje się, że pozycja siedząca nie wymaga żadnego wysiłku. Nie do końca jest to prawdą. Długotrwałe siedzenie może być bowiem przyczyną wielu zmian zwyrodnieniowych stawów, bólów kręgosłupa, które mogą w późniejszym czasie przekształcać się w zmiany zwyrodnieniowe, żylaków czy też cierpnących kończyn.  

Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania powstawania żylaków są pończochy uciskowe. Żylaki mogą pojawiać się właśnie na skutek pracy siedzącej, jak i poprzez uwarunkowania genetyczne. Warto więc, szczególnie w tych przypadkach, zapobiegać im odpowiednio wcześniej. Sposobem mogą okazać się właśnie produkty uciskowe. Znajdziesz je w sklepie internetowym https://relaxsansklep.pl/.  

Jak dowodzą badania, praca siedząca jest niezwykle szkodliwa. W połączeniu z niezdrową dietą mogą stanowić mieszanką niezwykle niebezpieczną. Jeśli spędzasz co najmniej 11 godzin czasu siedząc, nawet przy regularnych treningach, jesteś o około 20% bardziej narażony na pojawienie się raka oraz o około 30% na śmierć z powodu dolegliwości związanych z krążeniem i sercem. Według danych, u osób przebywających długotrwale w pozycji siedzącej, pogorszył się dopływ krwi do mózgu. Co ważne, jak wykazały badania, dwuminutowe przerwy na ruch, przywracały standardowy i prawidłowy przepływ krwi do mózgu.  

Jak zapobiegać skutkom pracy siedzącej? 

Jeśli co najmniej 8 godzi pracujesz w pozycji siedzącej, zaleca się wstawanie raz na godzinę. Siedzenie powinno się przerywać chodzeniem lub po prostu postać obok biurka. Długotrwała praca w pozycji siedzącej ma bowiem ogromny wpływ na nasze zdrowie. Robiąc sobie regularne przerwy w pracy, zmniejszamy ryzyko występowania różnego rodzaju schorzeń nawet o połowę! Warto więc przed przystąpieniem d o tego rodzaju pracy pomyśleć o właściwym krześle, stabilizacji łokci i nadgarstków, pracy na odpowiedniej wysokości, co jest możliwe dzięki regulacji wysokości biurka oraz krzesła.  

 Pamiętajmy, że praca siedząc wykonywana w niewłaściwej pozycji może przyczyniać się do powstawania wielu schorzeń i dolegliwości, których skutki nie muszą być odczuwalne od razu.