Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 marzec 2022 15:29

Jak rzucić palenie i ustrzec się przed groźnymi chorobami?

rzucanie palenia rzucanie palenia pixabay

Ponad miliard osób na całym świecie jest uzależnionych od nałogu tytoniowego. Tymczasem palenie bardzo negatywnie odbija się na ludzkim zdrowiu.

Dym tytoniowy zawiera bowiem szkodliwą nikotynę oraz około 7000 innych substancji chemicznych, pośród których można wymienić tlenek węgla oraz węglowodory aromatyczne. Substancje te niszczą zdrowie i wywołują mnóstwo groźnych chorób. Aby ustrzec się od cierpienia warto czym prędzej zrezygnować z palenia tytoniu.

Palenie papierosów – poważne zagrożenie dla zdrowia

Papierosy to taka używka, która oddziałuje na układ nerwowy i uzależnia każdy organizm, zarówno chemicznie, jak i psychicznie. Zazwyczaj bywa tak, że im bardziej stresujące życie prowadzimy, tym częściej sięgamy papierosy. Ich palenie poprawia samopoczucie oraz redukuje stres. Sprawia, że człowiek działa sprawniej oraz bardzo jasno myśli. Palenie papierosów powoduje też rozluźnienie mięśni oraz rozładowanie stresu. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób, często bardzo młodych sięga po tę używkę. Niestety palenie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Nałogowe palenie tytoniu zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób:

  • oddechowych
  • sercowo – naczyniowych
  • nowotworowych, a szczególności raka płuc, jamy ustnej oraz przełyku

Płuca nałogowego palacza są dużo słabsze oraz mają mniejszą wydolność oddechową. Tytoń niszczy także rzęski w drogach oddechowych. Są to nabłonki migawkowe, które wychwytują zanieczyszczenia i swym synchronicznym ruchem przenoszą je w górę drzewa oskrzelowego, a następnie na zewnątrz organizmu. Rzęski są jednym z istotnych systemów obrony organizmu przed infekcjami. Nałogowe palenie upośledza ten mechanizm i wówczas zmniejsza się zdolność do walki z wieloma chorobami.

Tytoń powoduje także zanieczyszczenie układu oddechowego substancjami smolistymi, które to mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Powoduje również podnoszenie się ciśnienia oraz poszerzanie się naczyń krwionośnych. Po wielu latach nałogowe palenie może doprowadzić do zawału, chorób żył, miażdżycy oraz tętniaków.

Podczas palenia palenia pobudzany jest układ trawienny, co prowadzi do tego że wielu nałogowych palaczy cierpi na wrzody żołądka, nadkwasotę a w późniejszym stadium na nowotwór żołądka lub dwunastnicy. Zagrożenia te są wystarczającym powodem do tego, aby czym prędzej pożegnać się z tym niebezpiecznym nałogiem.

Jak skutecznie rzucić palenie papierosów?

Podczas palenia tytoniu wydziela się dopamina, która to jest zwana powszechnie hormonem szczęścia. To właśnie ona jest odpowiedzialna za uzależnienie. Dzięki niej palacz czuje się rozluźniony oraz jest pełny energii. Ten pożądany stan utrudnia zerwanie z nałogiem. Na szczęście dziś na rynku farmaceutycznym dostępne są takie preparaty, które pomagają zwalczyć nałóg tytoniowy. Pośród wielu skutecznych preparatów farmakologicznych można wymienić Recigar - https://recigar.pl/. Tabletki te zawierają w składzie cytyzynę. Ta substancja pochodzenia roślinnego działa podobnie do nikotyny. Wydziela takie same receptory ośrodka układu nerwowego. Stymuluje wydzielanie dopaminy i dzięki temu łagodzi objawy głodu nikotynowego. Zażywając te tabletki zmniejsza się ochota na palenie, a z czasem walka z nałogiem kończy się sukcesem.