Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 czerwiec 2022 18:55

Kim jest hematolog i jakie dolegliwości leczy? 

hematolog hematolog pixabay

Krew pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Na choroby krwi i układu krwiotwórczego mogą zachorować osób w każdym wieku i to niezależnie od tego, jaki styl życia dotychczas prowadziły. Warto, zatem wiedzieć, do jakiego specjalisty należy się udać w przypadku wystąpienia tego typu schorzeń i czym dokładnie zajmuje się taki lekarz.

 

Hematolog – kim jest? Z jakimi dolegliwościami należy udać się do tego specjalisty?

Hematolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób układu krwiotwórczego oraz chłonnego. Specjalista ten zajmuje się diagnozą i leczeniem takich chorób hematologicznych jak np.: niedokrwistość, małopłytkowość, chłoniaki, białaczka (szpikowa i limfatyczna) czy mastocytoza. Konsultacji u hematologa wymagają również takie dolegliwości jak: niedobory odporności (nabyte i wrodzone), nadpłytkowość samoistna czy skaza krwotoczna. Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu hematologa mogą być także nieprawidłowości w wynikach badan krwi, często pojawiające się na naszym ciele siniaki i krwiaki czy też zaburzenia w krzepnięciu krwi. Niepokojącymi objawami, które mogą stanowić podstawę do zasięgnięcia konsultacji hematologicznych są również: często występujące zmęczenie i senność, dręczące nocne poty czy też niebolesne obrzęki węzłów chłonnych. Jeżeli wśród członków naszej najbliższej rodziny występowały choroby hematologiczne to powinniśmy mieć to na uwadze, ponieważ choroby krwi to takie schorzenia, które często bywają uwarunkowane genetycznie. W takiej sytuacji niezwykle ważna jest odpowiednia diagnostyka.

badanie krwi

badanie krwi

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pracy hematologa?

Obok morfologii krwi do innych badań, które może zlecić nam hematolog nalezą takie badania jak: analiza osocza krwi, czyli tak zwana biochemia krwi oraz badanie rozmazu krwi. W niektórych sytuacjach hematolog może skierować nas na biopsję węzłów chłonnych czy biopsję szpiku kostnego. Wizyta w gabinecie hematologa rozpoczyna się przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego. Na pierwsze spotkanie powinniśmy zabrać ze sobą wyniki dotychczas wykonanych badań oraz dokumentację chorób o ciężkim przebiegu. Często podczas wizyty hematolog wykonuje także badania obrazowe. Możemy zaliczyć do nich np. ocenę węzłów chłonnych. Leczenie, jakie zaleci nam hematolog zależy od schorzenia, z którym się do niego zgłosiliśmy oraz od stopnia zaawansowania danej choroby. W przypadku niektórych chorób hematologicznych wystarczająca może okazać się prawidłowo dobrana dieta i suplementacja, natomiast przy innych konieczne będą specjalistyczne formy terapii i pogłębiona diagnostyka. Jeżeli interesuje nas naprawdę dobry hematolog w Warszawie to pamiętajmy o tym, że takiego specjalistę odnajdziemy w Poradni Hematologii Ogólnej i Onkologicznej Onkolmed. Warto również zaznaczyć, że hematologia to taka dziedzina, która ściśle łączy się z innymi dziedzinami medycyny między innymi z transfuzjologią czy też z immunologią. Ponadto należy również podkreślić, że dolegliwości ze strony układu krwiotwórczego często mogą być sygnałem rozwoju innych niebezpiecznych chorób.