Wydrukuj tę stronę
środa, 12 maj 2021 17:20

Niepokojąca wydzielina z pochwy w czasie ciąży - na co zwrócić uwagę?

dobry ginekolog Wrocław dobry ginekolog Wrocław pixabay

Niepokojąca wydzielina z pochwy w czasie ciąży potrafi spędzić sen z powiek wielu ciężarnym kobietom. Zbyt gęsty śluz, zmieniony kolor wydzieliny, niepokojący zapach, a może odchodzący czop śluzowy?

Jak ocenić, czy wydzielane płyny są prawidłowe, a kiedy już należy zgłosić się do ginekologa?

Jaką funkcję spełnia wydzielina w czasie ciąży?

Wydzielina z pochwy w ciąży jest rzeczą zupełnie normalną. Różni się od tej, która towarzyszy kobiecie przez całe życie w poszczególnych etapach cyklu. W ciąży jest jej więcej i można obserwować wzmożone jej wydzielanie przez cały okres ciąży. Jest to śluz, który ma za zadanie ochraniać zarodek (a później płód) przed infekcjami. Nawilża i oczyszcza pochwę. Jest wynikiem działania hormonów płciowych, które w czasie ciąży i połogu działają ze wzmożoną intensywnością.

Jaka powinna być wydzielina z pochwy w czasie ciąży?

Prawidłowa wydzielina z pochwy powinna mieć kolor przezroczysty lub mleczno biały. Jeśli ma zabarwienie brązowe, zielone lub mocno żółte, należy skonsultować sprawę z lekarzem prowadzącym ciążę. Wizyty u specjalisty wymaga także zaobserwowanie, że wydzieliny jest nagle zdecydowanie więcej niż wcześniej oraz jeśli jej wydzielaniu towarzyszy nagle ból, pieczenie lub innego rodzaju dyskomfort. Nagłe pojawienie się większej ilości galaretowanej substancji na bieliźnie lub papierze toaletowym może oznaczać, że odszedł właśnie czop płodowy, a to niechybnie prowadzi do porodu. Odchodzący czop jest zjawiskiem fizjologicznym, gdy kobieta zbliża się do naturalnego rozwiązania. Jeśli jednak zaobserwujemy ów czop na długo przed porodem, może to być oznaka, że od tej pory płód jest narażony na działanie bakterii, wirusów i patogenów dostających się do pochwy ze środowiska zewnętrznego.

Niepokojący zapach wydzieliny

Mocnym znakiem ostrzegawczym jest nagłe zaostrzenie zapachu wydzieliny. Szczególnie alarmujący powinien być śluz o zapachu drożdży. Może to być znak rozwijającej się infekcji w drogach rodnych kobiety. Należy wówczas zgłosić się do lekarza, aby ocenić, jakie jest podłoże wydzielania się określonych płynów. Lekarz dobry ginekolog Wrocław przepisze nam lekarstwa, które nie będą zagrażające dla dziecka i dla przyszłej mamy.

Krew w śluzie

Jednym z niepokojących objawów, które być może zauważymy w czasie obserwowania śluzu, jest krew. Jeśli śluz zabarwiony jest krwią, może to oznaczać początek poronienia (na początkowych etapach ciąży). Na dalszych etapach ciąży zabarwiony krwią może być zwiastunem porodu przedwczesnego lub problemów z odklejającym się łożyskiem.