czwartek, 28 marzec 2024 18:01

Matki przeciwko zniesieniu zakazu obrzezania kobiet w Gambii

Obrzezanie kobiet - Gambia Obrzezanie kobiet - Gambia fot: pixabay

W Gambii trwa zacięta debata wokół kontrowersyjnej praktyki obrzezania kobiet (FGM), którą prawa kobiet i organizacje praw człowieka potępiają jako formę znęcania się. Mimo że w 2015 roku parlament Gambii przyjął historyczną ustawę kryminalizującą FGM, wprowadzając za jej praktykowanie kary do trzech lat więzienia, niedawno politycy podjęli kroki mające na celu zniesienie tego zakazu. Kobiety w całym kraju stanowczo sprzeciwiają się tej zmianie, broniąc następnych pokoleń przed szkodliwą praktyką.

Przerażające wspomnienia i determinacja

Fatou*, 29-letnia mieszkanka Bundung, opowiada o bólu i trwałym traumie, której doświadczyła w wyniku FGM, podkreślając, że zrobi wszystko, aby ochronić swoją córkę przed podobnym losem. Jej mąż, będąc silnym wsparciem, dzieli determinację żony, aby przerwać cykl cierpienia. Jednak nie wszystkie kobiety mają takie wsparcie. Sarata*, matka dwóch córek, po stracie męża w wypadku drogowym, samotnie walczy o przyszłość swoich dzieci, sprzeciwiając się praktyce FGM.

Obrona praw dziewcząt

W 2015 roku parlament Gambii podjął kroki mające na celu ochronę dziewcząt przed FGM. Jednak ostatnie działania polityków mogą cofnąć lata postępu i zaszkodzić prawom człowieka w kraju. Organizacje praw kobiet, takie jak Think Young Women (TYW) i Action Aid, aktywnie włączają się w kampanie na rzecz utrzymania zakazu FGM, podkreślając jego znaczenie dla ochrony kobiet i dziewcząt przed szkodliwymi praktykami i naruszeniami praw człowieka. W obliczu propozycji zniesienia zakazu, społeczność międzynarodowa i lokalne aktywistki zacieśniają szeregi, aby chronić prawa i zdrowie kobiet w Gambii.

Oprócz walki o utrzymanie zakazu FGM, matki takie jak Fatou i Sarata przysięgają chronić swoje córki "nad swoim trupem", co świadczy o niezłomnej woli i miłości do swoich dzieci. Przyszłość praw dziewcząt w Gambii wisi na włosku, a działania podejmowane teraz zdecydują o losach kolejnych pokoleń kobiet w tym kraju.

źródło: Aljazeera.com