sobota, 12 sierpień 2023 15:29

Palenie papierosów a choroby serca: czym grozi uzależnienie od nikotyny?

palenie papierosów palenie papierosów mat.prasowe

Choroby i dolegliwości związane z nieprawidłową pracą układu sercowo-naczyniowego zaliczają się obecnie do jednych z najczęściej rozpoznawanych schorzeń. Ich wystąpieniu mogą sprzyjać predyspozycje genetyczne i obciążenia rodzinne, ale bardzo często choroby serca i układu krążenia wynikają z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Przyczyną pojawienia się objawów może być zła dieta, brak aktywności fizycznej, a także uzależnienie od nikotyny[1].

 

Wpływ palenia na rozwój chorób serca

Wieloletnie palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Badanie przeprowadzone przez Interheart już w 2004 roku przyniosło bardzo niepokojące wyniki. Według przeprowadzonej analizy palenie tytoniu wywiera większy wpływ na rozwój chorób serca niż podwyższone wartości ciśnienia tętniczego[2]. Dym nikotynowy, wprowadzany do płuc podczas palenia, może zawierać nawet 700 szkodliwych i trujących substancji. Sama nikotyna zaś zaliczana jest do grupy alkaloidów, co oznacza, że działa na organizm pobudzająco, wydzielając adrenalinę i stymulując mózg w określony sposób - tak, aby w pewnym momencie nikotyna stała się nieodzownym elementem codzienności.

Dodatkowo dym tytoniowy jest prawdziwą kopalnią wolnych rodników, które stopniowo uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, zaburzają ich światło, co w efekcie sprzyja tworzeniu się blaszek miażdżycowych i rozwoju nadciśnienia. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, niewydolności serca, a nawet zawału[3].

Jak sobie pomóc?

Rzucenie palenia jest zatem jedną z metod walki z chorobami serca. Ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z wyrobów nikotynowych (zarówno klasycznych papierosów, jak i tych elektronicznych) pozwala już w kilka tygodni odczuć pozytywne zmiany. Szacuje się, że (w zależności od indywidualnych predyspozycji) po roku od rzucenia palenia większość wyników badań ulega poprawie. Oczywiście należy także wdrożyć inne metody. Najważniejsza jest ogólna zmiana stylu życia i pozbycie się szkodliwych nawyków. Warto włączyć do codzienności nawet niewielką aktywność fizyczną oraz zmienić dietę na zdrowszą.

Warto również pamiętać, że na rynku dostępne są różne rozwiązania farmakologiczne, które mogą nas wesprzeć w walce z nałogiem np. tabletki z cytyzyną, które wg dostępnych badań dają największe szanse na rzucenie palenia.

Należy pamiętać także, że ryzyko rozwoju chorób serca zwiększa się także w przypadku osób narażonych na tzw. bierne palenie. Częsty kontakt z dymem tytoniowym może mieć takie same konsekwencje zdrowotne jak samodzielne sięganie po papierosy.

Bibliografia:

  1. Surma S, Szyndler A, Narkiewicz K. Świadomość wybranych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego w populacji młodych osób. Choroby Serca i Naczyń. 2017; 14(4): 186–193.
  2. Yusuf S., Hawken S., Ounpuu S., Effect of potentially modifiable risk factors associated with myocardial infarction in 52 countries (the INTERHEART study): case-control study. Lancet 2004; 364: 937–952.
  3. Takase H, Machii M, Nonaka D, et al. Effects of smoking on central blood pressure. J Hypertens. 2021; 39(Suppl 1): e232.
  4. Cahill K, Lindson-Hawley N, Thomas KH, Fanshawe TR, Lancaster T, Nicotine receptor partial agonists for smoking cessation, Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 5. Art. No.: CD006103.