czwartek, 09 maj 2024 06:49

Nowa metoda leczenia otyłości przez zabieg endoskopowy

Zabieg endoskopowy Zabieg endoskopowy fot: pixabay

Nowatorski zabieg endoskopowy, który polega na wypalaniu błony śluzowej żołądka, może stać się przełomem w leczeniu otyłości. Zabieg ten zmniejsza produkcję greliny, hormonu wywołującego uczucie głodu, co prowadzi do zmniejszenia apetytu i znaczącej utraty wagi. Wyniki pierwszego na ludziach badania zostaną przedstawione podczas Tygodnia Chorób Trawiennych w 2024 roku.

Badanie i jego rezultaty

W sześciomiesięcznym badaniu wzięło udział 10 kobiet z otyłością. Efektem zabiegu była utrata 7,7% masy ciała i obniżenie poziomu greliny na czczo o ponad 40%. Pacjentki zgłaszały również przez certyfikowane kwestionariusze, że ich uczucie głodu zmniejszyło się o więcej niż jedną trzecią. Dodatkowo, procedura spowodowała zmniejszenie pojemności żołądka o 42%, zgodnie z wynikami standardowego testu napojowego.

Proces ablacji

Ablacja błony śluzowej rozpoczyna się od wprowadzenia przez endoskopistę płynu ochronnego na tkanki znajdujące się pod błoną śluzową żołądka, a następnie stosuje się małe urządzenie do wypalania błony śluzowej górnej części żołądka, zwaną dnem żołądka. Odczucie głodu pojawia się w momencie, gdy dno żołądka jest puste, co prowadzi do zwiększonej produkcji greliny. Gdy dno żołądka wypełnia się jedzeniem, produkcja greliny maleje. Ablacja błony śluzowej zmniejsza liczbę komórek produkujących grelinę.

Potencjalne zastosowania i przyszłość zabiegu

Dr Christopher McGowan, gastroenterolog i dyrektor medyczny kliniki True You Weight Loss w Karolinie Północnej, podkreśla, że otyłość jest chroniczną chorobą, która do 2030 roku może dotknąć niemal połowy populacji Stanów Zjednoczonych. Zabieg, który mógłby być dodatkową opcją dla pacjentów niekwalifikujących się do leczenia farmakologicznego lub operacji bariatrycznej, może zrewolucjonizować podejście do leczenia tej choroby. Jeśli długoterminowa skuteczność zabiegu i większe próby potwierdzą jego efektywność, może on uzupełniać lub zastępować inne metody leczenia otyłości, takie jak endoskopowe gastrektomie rękawowe.

Dr McGowan przedstawi dane z badań na temat tego zabiegu podczas sesji naukowej, zaplanowanej na 19 maja o godzinie 14:32 czasu wschodnioamerykańskiego.

Źródło: medicalxpress.com, redtips.pl