czwartek, 04 sierpień 2022 17:45

60-latkowie: Fryzury i stroje Wyróżniony

Fryzury i stroje 60-latków Fryzury i stroje 60-latków fot: pixabay

W dawnych czasach osoby po sześćdziesiątym roku życia postrzegane były jako osoby poważne, nobliwe, starsze, którym wiele już nie wypada na przykład w ubiorze. Kobiety, bo o nich będzie mowa nosiły długie spódnice i bluzki wpuszczane w spódnice lub wypuszczane na zewnątrz z długimi rękawami i na dodatek a na wsi często też chusteczki na głowie.

Sześćdziesięcioletnia kobieta z racji swojego ubioru i pewnie też z racji złych warunków życia oraz ciężkiej pracy, a zwłaszcza ta mieszkająca na wsi wyglądała w wieku sześćdziesięciu lat na starą kobietę. Bo ręce miała ciemne i spracowane, włosy siwe, zmarszczki na twarzy a i postawa już często była nieco przygarbiona od ciężkiej pracy w polu nieustannie wykonywanej chyłkiem. Mężczyźni sześćdziesięcioletni również nie prezentowali się lepiej, bo także byli wypracowani, czasem już trochę pochyleni lub nieco przygarbieni, siwi z dłońmi szarymi przeoranymi bruzdami od ciężkiej polowej pracy.

Jacy dzisiaj są sześćdziesięciolatkowie?

Dziś granice wieku bardzo są przesunięte i dalsze przesuwanie następuje z każdym dziesięcioleciem do tego stopnia, że czasem trudno jest określić, ile kobieta ma lat?
W dwudziestym pierwszym wieku osoba sześćdziesięcioletnia, czy osoba po sześćdziesiątce wcale nie uchodzi na osobę starszą i w zdecydowanej większości przypadków nie wygląda na swoje lata.
Dziś inaczej postrzega się wiek 60 lat. Mężczyźni sześćdziesięcioletni muszą przecież jeszcze pięć lat pracować zawodowo, aż do osiągnięcia 65 lat i wówczas mogą przejść na emeryturę. Poza tym dziś niewielu mężczyzn pracuje w rolnictwie, a jeżeli już pracują, to są to głównie bardzo duże i zmechanizowane gospodarstwa, gdzie praca sama się również nie wykona, lecz nie jest ona już tak ciężka, jak kiedyś, gdy większość jej wykonywano przy użyciu zwykłych narzędzi i konia pociągowego.

 Fryzury i stroje 60latków

60-latkowie dzisiaj - fot: pixabay

Kobiety co prawda, że odchodzą na emeryturę w wieku 60 lat, lecz nadal czują się młodo i młodo wyglądają. I po przejściu na emeryturę dubelt zaczynają o siebie dbać. Kobiety na emeryturze zaczynają walczyć o swoje ciało, o które podczas wykonywania pracy zawodowej może nie zawsze mogły tak zadbać, jak by chciały i jak mogą teraz. Panie po przejściu na emeryturę zaczynają uprawiać sport, w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, które w tym wieku lubią ni z tego, ni z owego się pojawiać. Inne zaczynają aktywność ruchową w celach zdrowotnych i dla zachowania ładnej, bo szczupłej i wiotkiej figury.
Wiadomo, że ta aktywność ruchowa to nie jest sport wyczynowy, ale jest to na przykład jazda na rowerze, spacer połączony z marszem a nawet biegiem, aerobik, jak i ćwiczenia rozciągające z kijkiem i relaksujące przy muzyce.
Kobiety sześćdziesięcioletnie i starsze zaczynają zmieniać garderobę na bardziej taką na czasie. I choć kobiecie sześćdziesięcioletniej nie będzie pasować wiele rzeczy, które może założyć 20, czy 30 latka, to na pewno wiele również jeszcze do niej pasuje.

Fryzura i kolor włosów : Co pasuje a co nie pasuje kobiecie po sześćdziesiątce?

Istotną sprawą w wyglądzie kobiety po sześćdziesiątym roku życia jest fryzura, która potrafi jeszcze bardziej odmłodzić lub dodać lat. Na pewno pomocna w wyglądzie jest fryzura z włosami sięgającymi do ramion lub nieco dłuższymi, gdzie kilkanaście niesfornych i sterczących włosów odmładza, jak na przykład poczochrana grzywka, czy wystające pasemko włosów z boku głowy. Jednak zbyt długie włosy i bardzo krótkie włosy nie pasują tak samo, jak nie psują zbyt rozczochrane włosy. Bo z rozczochranymi włosami uroczo będzie wyglądała 20, 30 a może jeszcze 40 latka. Natomiast kobieta po pięćdziesiątym plus roku życia niekoniecznie. A kobieta jeszcze starsza całkiem niestosownie, bo niedbale. Długie włosy trzeba też wiązać, albo zaplatać, co również trochę postarza. Natomiast bardzo krótka fryzura choć jest wygodna i czasem jest konieczna, lecz gdy nie jest konieczna, to lepiej pozwolić swoim włosom urosnąć do ramion.

Kobietę w tym wieku odmładza także kolor włosów, przy czym nie może być on siwy. U młodej dziewczyny siwy kolor jest uroczy i nie postarza kobiety a u pani sześćdziesięcioletniej dodaje lat i czyni z niej taką babcię. I choć niektórym kobietom w tym wieku on pasuje, lecz to raczej na zasadzie wyjątku, bo w większości przypadków jednak szkodzi, bo postarza, gdyż siwy kolor włosów kojarzy się ze starością. Jeszcze, gdy ten siwy kolor posiada jakąś poświatę na przykład jasno niebieską lub jasnobrązową, to jest zupełnie inaczej, lecz gdy jest sama jasna biel, to raczej doda lat.

Co pasuje po 60ce?

Fryzury i ubrania po 60ce - Fot: pixabay

A przecież nie o to chodzi, aby się postarzać na własne życzenie i nawet nie o to, aby wyglądać na swoje lata, lecz wszystko trzeba robić tak, aby wyglądać młodziej niż mówi o tym metryka, bo w końcu 60 lat, to jeszcze nie starość. Może jest to przedsionek do starości, lecz jeszcze nie starość. Wielu ludzi w wieku sześćdziesięciu lat i po sześćdziesiątce jest jeszcze czynnych zawodowo, wielu piastuje wysokie a nawet najwyższe stanowiska w kraju, wielu realizuje swoje marzenia, wiele osób poszukuje swoich drugich połówek i myśli, co jeszcze przed nimi.