środa, 20 marzec 2024 16:44

Kering - obniżka wartości europejskich marek luksusowych

Marki luksusowe topnieją Marki luksusowe topnieją fot: pixabay

Akcje francuskiej grupy luksusowej Kering spadły o 14% we wtorek, po tym jak firma ostrzegła, że sprzedaż Gucci ma spaść o 20% w pierwszym kwartale roku na rok w wyniku spadającej liczby transakcji w Azji. Rzadkie ostrzeżenie o zyskach prognozuje spadek całkowitych przychodów grupy o 10% w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, co odróżnia dom mody od innych linii luksusowych, takich jak LVMH i Hermes, które pozostały odporne w obliczu trudności gospodarczych.

Gucci w centrum uwagi

Wyjątkowe ostrzeżenie przed spadkiem zysków Kering podkreśla, że głównym czynnikiem spowolnienia jest marka Gucci, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku. Oczekuje się, że dochody Gucci w pierwszym kwartale będą niższe o prawie 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To spowolnienie ma wynikać głównie z Azji — a zwłaszcza z Chin, której gospodarka zmaga się z trudnościami.

Inwestycje pomimo wyzwań

Kering zgłosił 6% spadek przychodów w czwartym kwartale 2023 roku, z obniżkami sprzedaży we wszystkich głównych markach, w tym Yves Saint Laurent, Balenciaga i Alexander McQueen. Sprzedaż Gucci konkretnie spadła o 4% kwartał do kwartału. CEO Francois Henri Pinault stwierdził wówczas, że grupa będzie kontynuować inwestycje w swoje marki, w tym w Gucci, nawet jeśli oznacza to niższe marże.

Nowa strategia dla Gucci

W 2023 roku Kering przeprowadził zmiany w kierownictwie Gucci jako część szerszej strategii restrukturyzacyjnej, mianując Jean-François Palus na stanowisko CEO i Sabato De Sarno na dyrektora kreatywnego. Nowa kolekcja Ancora De Sarno, która została wprowadzona w połowie lutego, spotkała się z „bardzo korzystnym przyjęciem”.

Kering opublikuje dane o przychodach za pierwszy kwartał 2024 roku 23 kwietnia, co da lepszy wgląd w efektywność ich nowej strategii i odporność na trudności gospodarcze. Pomimo bieżących wyzwań, firma podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój i inwestycje w markę Gucci, mając nadzieję na odwrócenie obecnych trendów.

Źródło CNBC, Trybuna Polska