poniedziałek, 23 październik 2023 15:59

Włosy blond różnią się strukturą od włosów naturalnie ciemnych. Jak o nie dbać, aby nie narobić szkód?

Włosy blond Włosy blond fot: materiały prasowe

Blond włosy to marzenie wielu kobiet, które uparcie rozjaśniają swoje ciemne pasma, niekiedy od czystej naturalnej czerni lub głębokiego brązu, aż do platynowego blondu. Blond włosy spotykamy w różnych odcieniach: od poszarzałego lub wręcz białego odcienia, po naturalne odcienie złocistego, miodowego czy jasnego brązowego. Są atrakcyjne, ale też niestety trudne w pielęgnacji.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że włosy blond mają zdecydowanie bardziej delikatną budowę niż włosy naturalnie ciemne. Również pigmentacja włosów blond jest zwykle niższa, co oznacza, że mają mniej melaniny, a to z kolei powoduje, że są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto, włosy blond zazwyczaj bardziej skłonne do wypadania i łamania się w porównaniu do włosów ciemnych. Niestety też, włosy blond są bardziej podatne na przetłuszczanie się, co sprawia, że łatwiej się sklejają i tracą objętość. Dlatego, posiadając jasną czuprynę, należy rozważyć możliwość mycia włosów nieco rzadziej niż wynikałoby to z naszych naturalnych odruchów. Przesadne mycie może przesuszać włosy i prowadzić do dodatkowego przetłuszczania. Postaraj się myć włosy co najmniej co drugi dzień lub co dwa dni. 

Unikajmy alkoholu w składzie specyfików do blond włosów

Z tego samego powodu należy też unikać tych produktów do stylizacji włosów, które mają w składzie alkohol. Niektóre produkty do stylizacji, takie jak lakiery, pianki czy żele, mogą zawierać pokaźną ilość alkoholu, który może wysuszać i uszkadzać blond włosy. Wybieraj produkty, które są łagodne i nawilżające. 

Jak dbać o włosy blond latem?

Należy też uważać latem. Ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV jest bardzo ważne. Słońce może rozjaśniać naturalne blond włosy, ale może również wysuszać włosy i prowadzić do ich łamliwości. Warto stosować produkty zawierające filtr UV lub nosić nakrycie głowy, aby chronić włosy przed szkodliwym działaniem słońca. 

Uwaga na stylizację

Ostrożność trzeba zachować też podczas stylizacji. Ze względu na to, że włosy blond są naturalnie narażone na większą łamliwość, unikaj nadmiernego stylizowania za pomocą wysokiej temperatury. Używanie lokówek, prostownic czy suszarki do włosów z bardzo gorącym powietrzem może prowadzić do uszkodzenia i wysuszenia blond włosów. Dobry fryzjer damski Warszawa doskonale o tym wie, dobierając tylko kosmetyki dedykowane jasnemu kolorowi włosów. 

Bezpieczne farbowanie

Bardzo ważne może okazać się też farbowanie włosów blond. Nie eksperymentuj z domowymi farbami do włosów. Blond włosy są podatne na absorpcję koloru, dlatego używanie zwykłych farb do włosów może spowodować nieprzewidywalne rezultaty i niechciane efekty, takie jak przygnieciony kolor lub odcień pomarańczowy.