poniedziałek, 29 styczeń 2024 15:27

Odkryto dlaczego kobiety wymiotują w ciąży!

wymioty w ciąży wymioty w ciąży fot. pixabay

Poranne mdłości w ciąży są powszechne, ale dla niektórych kobiet stają się one niebezpiecznym wyzwaniem. Zespół międzynarodowych naukowców odkrył teraz tajemnicę porannych mdłości: hormon GDF-15. Wiele kobiet w ciąży doświadcza porannych nudności, ale niekiedy stają się one poważnym zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka. Stan ten, nazywany hiperemezą, może prowadzić do utraty wagi, odwodnienia i nawet zagrożenia życia. Kate Middleton, żona brytyjskiego księcia Williama, znalazła się w dramatycznej sytuacji podczas swoich ciąż. Choć jedna na 100 kobiet cierpi na hiperemezę, większość z nich nie otrzymuje wystarczającej pomocy.

Odkrycie hormonu GDF-15

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował swoje badania w czasopiśmie "Nature", ujawniając, że hormon GDF-15, wytwarzany przez płód, jest kluczowym czynnikiem wywołującym wymioty w ciąży. Substancja ta odgrywa istotną rolę w zmianach komórkowych podczas rozwoju zarodka. Badaczka Marlena Fejzo z Uniwersytetu Południowej Kalifornii już wcześniej zidentyfikowała GDF-15 jako związanego z wymiotami w innych przypadkach, takich jak anoreksja czy chemioterapia.

Dwa warianty GDF-15

Naukowcy odkryli, że łożysko, składające się z dwóch "połówek" - jednej od matki, drugiej od dziecka - produkuje GDF-15 w dwóch wariantach. Pierwszy raz udało się rozróżnić te wersje u kobiet w ciąży, co potwierdziło, że to hormon pochodzący od płodu wywołuje mdłości. Fejzo zauważa, że poziom cierpienia zależy od ilości GDF-15 i wrażliwości organizmu matki.

Stephen O'Rahilly z University of Cambridge sugeruje, że podawanie wysokich dawek GDF-15 matkom o zdiagnozowanej nadwrażliwości przed zajściem w ciążę może złagodzić objawy. Jednak GDF-15 nadal pozostaje enigmatycznym hormonem, co sprawia, że terapia oparta na nim jest mało prawdopodobna. Alternatywą jest badanie substancji blokujących receptory w mózgu kobiet w ciąży, co już jest badane w przypadku jadłowstrętu psychicznego.

Źródło: Kobieta onet, Vva