czwartek, 10 marzec 2022 14:40

Protetyka stomatologiczna, czyli efekt naturalnego uzębienia bez względu na rodzaj ubytku

protetyka protetyka pixabay

Zdrowe zęby to piękny uśmiech i lepszy komfort życia. Uzębienie wpływa nie tylko na poprawne żucie, ale umożliwia też wyraźną mowę, dlatego leczenie protetyczne to najlepsze rozwiązanie, jeśli pojawiają się jakiekolwiek ubytki.

Masz problemy z zębami? Protetyka pomoże Ci odzyskać zdrowy uśmiech i cieszyć się życiem każdego dnia!

Dlaczego zdrowe zęby są tak ważne?

Stan uzębienia ma wpływ na całe nasze ciało i nie jest to pusty slogan. Według przeprowadzonych badań poziom higieny jamy ustnej wiąże się z chorobami układu oddechowego, a stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko udaru, chorób nerek czy wrzodów żołądka.

Chociaż ładne, zdrowe zęby kojarzą się przede wszystkim z przykuwającym uwagę uśmiechem, piękny uśmiech to nie wszystko. Warto zadbać o prawidłowy stan jamy ustnej, aby zachować możliwość żucia bez nadmiernego obciążania pozostałych zębów i wyraźnie wymawiać wypowiadane słowa. Odpowiedzią na oczekiwania pacjentów, którzy borykają się z uszkodzeniami albo nawet brakiem zębów jest nowoczesna protetyka. Skupiona na bezpiecznym i bezbolesnym odbudowaniu uzębienia zapewnia trwałe rezultaty, które pozytywnie oddziałują na nasze życie w wielu aspektach.

Leczenie protetyczne to odbudowa zębów i poprawa wyglądu

Jako dziedzina stomatologii protetyka wciąż się rozwija, tak aby oferować pacjentom jak najbardziej zoptymalizowane rozwiązania. Podstawa udanego leczenia to dobór metody dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego wyspecjalizowane kliniki przeprowadzają szczegółowe konsultacje protetyczne.

Odbudowa uzębienia oraz przywrócenie funkcji żucia to podstawa, aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych, a zarazem zachować odpowiedni zgryz i naturalny wygląd twarzy. Warto wiedzieć, że protetyka uzupełnia ubytki tkankowe, narządowe i czynnościowe, a sztuczny materiał zastępczy może być ruchomy (protezy szkieletowe) lub założony na stałe (korona, mosty, licówki, nakładki, wkłady koronowo-korzeniowe).

Odpowiednio dobrane leczenie protetyczne to szansa na odbudowanie pojedynczych zębów ukruszonych bądź usuniętych z powodu urazu albo próchnicy, a także całego łuku zębowego. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy i zahamować rozwój zmarszczek w okolicach ust, które mogą pojawić się przez nieprawidłowy zgryz.

Kiedy udać się do protetyka?

Konsultacja protetyczna to zazwyczaj wynik wizyty u stomatologa, ale można też samodzielnie zgłosić się do specjalisty, który ustali przyczynę problemu i przygotuje plan leczenia. Powodów do odwiedzenia protetyka jest wiele – może to być uszkodzenie zęba albo jego brak, a także po prostu fakt, że nie podoba nam się własny uśmiech.

Leczenie protetyczne widocznie poprawia estetykę uzębienia, a ostateczny kolor i kształt zębów zależy od oczekiwań pacjenta. To najlepszy sposób na odbudowę uzębienia, jeśli ząb został ukruszony, na przykład podczas wypadku lub uprawiania sportu, albo pojawiły się braki w uzębieniu. Nawet brak jednego zęba może zaburzać prawidłowe funkcje żucia, co przekłada się na trudności w utrzymaniu higieny i nadmierne obciążenie sąsiednich zębów. Problemy z uzębieniem wpływają też na symetrię uśmiechu, a więc mają wpływ na ogólny wygląd twarzy.