czwartek, 04 czerwiec 2020 17:43

Ospa wietrzna, jako choroba wieku dziecięcego i dorosłego.

Choroby - ospa wietrzna Choroby - ospa wietrzna

Ospa zazwyczaj jest kojarzona, jako choroba, która pojawia się tylko u dzieci. Niemniej jednak wcale tak nie jest, ponieważ bardzo często zmagają się z nią też osoby dorosłe w różnym wieku. Każdy, kto nie przechodził ospy w wieku dziecięcym, może się jej w każdej chwili spodziewać.

Jest to raczej choroba, której doświadcza bardzo dużo osób, jednak na szczęście nie jest bardzo groźna.

 

Jakie są pierwsze objawy ospy? Kiedy udać się z nimi do lekarza?

 

Każdy, kto przechodził ospę, wie, że choroba ta jest bardzo nieprzyjemna, ponieważ niesie za sobą wiele dolegliwości. Jedną z nich i tą najbardziej uporczywą jest swędzenie, które niekiedy bardzo dokucza. Pierwszym objawem, który może świadczyć o ospie, jest pojawienie się wysypki i towarzysząca jej gorączka. Złe samopoczucie oraz osłabienie bardzo często temu towarzyszy. Tak, więc kiedy zauważymy takie objawy u dziecka, czy u siebie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Warto pamiętać, że żadnym objawów ani dolegliwości, które nam towarzyszą, nie można lekceważyć, ponieważ mogą one nieść ogromne skutki uboczne. Ospa zazwyczaj nie jest chorobą zagrażającą życiu, niemniej jednak kiedy ją zaniedbamy, może być bardzo groźna, dlatego też nie należy jej lekceważyć.

 

Jak wygląda leczenie ospy? Czego nie wolno robić w czasie tej choroby?

 

Leczenie ospy nie jest specyficznym leczeniem tak jak w przypadku innych chorób. Zazwyczaj opiera się ono głównie na podawaniu choremu przede wszystkim środków przeciwbólowych. Bardzo często pacjent zażywa również preparaty, które zmniejszają intensywność swędzenia. Ważne tutaj jest to, aby nie podrażnić wysypki, ponieważ ślady po niej mogą na długo pozostać na skórze. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody do organizmu też jest niezwykle istotne. Chory musi mieć cały czas dostęp do napojów, najlepiej do czystej wody.

Ospa u dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg, czego niestety nie można powiedzieć o dorosłych. Mówi się, że im jest się starszym, tym gorzej przechodzi się ospę. Jest to akurat prawda, dlatego też nigdy nie należy zaniedbywać pierwszych objawów wskazujących na ospę. Choroba ta może i nie zagraża życiu, ale jednak trzeba na nią bardzo uważać. Podczas jej przechodzenia, warto leżeć w łóżku i dużo odpoczywać.

Ospa wietrzna to choroba, która dotyka osoby w różnym wieku, niemniej jednak najczęściej pojawia się u dzieci. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, dlatego też po ich wystąpieniu, można przypuszczać, że chorujemy na ospę.

Więcej w tej kategorii: Jak zdiagnozować anemię? »