niedziela, 07 czerwiec 2020 17:51

Jak zdiagnozować anemię?

zdiagnozowanie anemii zdiagnozowanie anemii

Anemia to stan chorobowy, który charakteryzuje się tym, że jest najczęstszym zaburzeniem krwi. Dochodzi tutaj do spadku krwinek czerwonych poniżej prawidłowego wskaźnika. Zdiagnozowanie tej choroby nie jest takie łatwe, chociaż objawy są dość charakterystyczne.

Osoby, które w szczególności są na nią narażone to przede wszystkim kobiety w ciąży, osoby starsze, a niekiedy nawet dzieci.

 

Przyczyny powstawania anemii

 

Anemia, jak każda inna choroba, czy dolegliwość bierze się z czegoś. Musi mieć ona jakieś konkretne podłoże. W tym przypadku jest nim przede wszystkim brak lub niedobór żelaza w organizmie, co sprawia, że w szpiku kostnym wytwarzana jest zbyt mała ilość czerwonych krwinek. A co za tym idzie, ich rozmiar jest niewielki, dlatego też zawierają bardzo mało hemoglobiny, która pełni bardzo ważną funkcję. Aby uniknąć anemii, trzeba dostarczać organizmowi wiele witamin oraz minerałów.

Jak już wcześniej było wspomniane, najbardziej narażone na anemię są kobiety w ciąży i osoby starsze. Niemniej jednak jest też coś takiego, jak anemia sierpowata, na którą niestety nie mamy wpływu. Jest ona wrodzonym schorzeniem układu krwionośnego. Ten stan chorobowy jest dziedziczony i nie można się nim zarazić. Spotyka się go bardzo rzadko. Oczywiście przyczyn powstawania anemii jest bardzo dużo, dlatego też warto zapytać o nie lekarza.

 

Jak leczyć anemię? Czy zagraża ona życiu?

 

Anemię, można zdiagnozować, wykonując specjalne diagnostyczne badanie, jakimi jest na przykład morfologia krwi, czyli inaczej pobranie krwi i oddanie jej do laboratorium. Jest to najprostsze i najmniej bolesne badanie, które daje wyniki w ciągu kilku dni. Leczenie anemii nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga stałych konsultacji z lekarzem oraz regularnych badań. W zależności od przyczyny anemii leczy się ją zazwyczaj poprzez uzupełnianie organizmu żelazem. Niekiedy są też podawane różne inne preparaty, które pomagają w odbudowie.

Anemia oczywiście nie jest bardzo groźną chorobą, niemniej jednak nieleczona może zagrażać życiu. Tak, więc kiedy odczujemy jakiekolwiek objawy, dotyczące tej choroby, warto od razu udać się do lekarza, aby nas zbadał. Jest to bardzo ważne, ponieważ w początkowym procesie choroby, można wiele zdziałać i zapobiec. Anemia może dotknąć każdego, dlatego też należy badać się systematycznie.

 

Najczęstszymi objawami anemii są przede wszystkim:

  • osłabienie,

  • złe samopoczucie,

  • uczucie zmęczenia,

  • zawroty głowy,

  • blada skóra,

  • przesuszone włosy.