I nic dziwnego, bo nie sposób odmówić mu szyku i elegancji, a przy tym można go wystylizować na każdą okazję, co dla niektórych jest jego kluczową zaletą. Stał się zatem alternatywą dla strojów biznesowych składających się ze spódnic i białych koszul, a także dla sukienek nakładanych na bardziej oficjalne przyjęcia. Jednak, żeby komplety stworzone z żakietów oraz materiałowych spodni stały się powszechnie dostępne dla kobiet, musiały przejść naprawdę długą drogę. Ta rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to prawdziwą sensację wzbudzała pisarka George Sand, nosząca garnitur na co dzień wbrew panującym konwenansom. Jednak to dopiero kolejne stulecie doprowadziło do zmiany postrzegania garniturów, które już na stałe wpisały się w klasykę damskiej odzieży.
Krótka historia
Jak już zostało wcześniej wspomniane, garnitury pierwotnie miały służyć wyłącznie mężczyznom. Wraz z biegiem czasu ich wygodę oraz uniwersalność zaczęły dostrzegać również kobiety. Dlatego właśnie powoli, natomiast stopniowo zaczęły one wprowadzać je do swoich szaf. Jako pierwsze zaczęły nosić je kobiety ze środowisk artystycznych, dla których nie był to jedynie sposób na eksperymentowanie z modą i własnym stylem. Nakładając garnitur, chciały się do pewnego stopnia upodobnić do mężczyzn, którzy w XIX wieku wciąż dominowali w branżach związanych ze sztuką. Można to zresztą uznać za pewnego rodzaju manifest o równe traktowanie, przy jednoczesnym i wyraźnym podkreśleniu wolności artysty niezależnie od jego płci. Jedną z kobiet, które kojarzą się ze współczesną odsłoną zestawów żakietów i spodni, jest Marlene Dietrich, prawdziwa gwiazda lat 30. XX wieku. Swoim stylem udowodniła, że garnitur może być niemniej elegancki oraz kobiecy niż najpiękniejsza suknia balowa.
Garnitury na co dzień
Obecnie damskie garnitury nie są już żadnym zaskoczeniem i nie wzbudzają zbędnej sensacji, a ich popularność nieustannie rośnie. Zresztą biorąc pod uwagę cechującą je uniwersalność, a także komfort noszenia, trudno się temu trendowi dziwić. Z dokładnie tych powodów dla wielu kobiet połączenie żakietów oraz pasujących spodni stało się pierwszym wyborem zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień czy do pracy w biurze. Powstaje zatem ważne pytanie – jak stylizować je tak, żeby pasowały do stylu casualowego? Połączenia, które nie wymagają bardzo dużego kombinowania, a jednocześnie są niezwykle stylowe, składają się z żakietów, materiałowych spodni z lekko rozszerzoną nogawką oraz T-shirtów z oryginalnymi, ciekawymi nadrukami. Wówczas, chcąc nieco podkręcić stylizację, wystarczy dorzucić akcesoria w postaci niewielkiej torebki, sneakersów oraz minimalistycznej biżuterii.
Żakiety i spodnie na większe wyjścia
Okazje, z którymi przede wszystkim kojarzą nam się damskie garnitury, to wszelkiego rodzaju imprezy o formalnym charakterze, gdzie należy dopasować się do restrykcyjnego dress code’u. Jednak jest to zestaw, który sprawdzi się również przy okazji rodzinnych przyjęć, między innymi komunii czy wesel. Żeby jednak w ich trakcie nie popełnić modowego faux-pas, trzeba zadbać o odpowiednie dobranie pozostałych elementów stylizacji. Do żakietów oraz spodni o prostej nogawce doskonale pasują eleganckie topy z wysokiej jakości materiałów, a także te z niestandardowymi wykończeniami. Warto zwrócić uwagę na dobór dodatków oraz butów, które muszą być dopasowane zarówno do ubrania, jak i okazji. Garniturem, który jest najbardziej ponadczasowy i zadowoli miłośniczki klasyki, jest ten w kolorze czarnym bądź beżowym. Natomiast kobiety lubiące się wyróżnić zadowolą garnitury w bardziej wyrazistych barwach.