wtorek, 17 maj 2022 11:05

Krótka historia krawata

krawat Bytom krawat Bytom pixabay

Krawat jest jednym z najpopularniejszych dodatków do męskiego ubioru. Nie pełni on aktualnie żadnej innej funkcji poza dekoracyjną. Jest elementem mody męskiej, jednak coraz częściej sięgają po niego również kobiety - idealnie wpasuje się w damskie garnitury i biurowe stylizacje.

Skąd wywodzi się ten misternie wiązany pasek materiału? Jaka jest jego historia? Gdzie kupować krawaty najwyższej jakości i w jaki sposób je przechowywać? Do jakiej stylizacji będzie pasował krawat? Ten mały kawałek materiału może zupełnie zmienić wygląd stylizacji z codziennego na formalny, dlatego tak ważne jest dobieranie go z odpowiednią rozwagą.

Skąd wywodzą się pierwsze krawaty i jaka jest jego historia? 

Pierwsze chusty, które były wiązane na szyi można zauważyć już na terakotowej armii w Chinach. Ze względu na to, że są noszone przez wielu żołnierzy można wysnuć wniosek, że był to popularny, męski dodatek do ubioru. Również starożytni Rzymianie nosili chusty przewiązane na szyi. Jednak w nowożytnej Europie krawat zyskał popularność dzięki królowi Ludwikowi XIV. To on zafascynowany tradycyjnym chorwackim strojem zaczął nosić krawaty, a później zaczęli to robić dworzanie i inni mieszkańcy tego kraju. Największą popularność krawat w nowoczesnym kształcie zyskał w minionym wieku. Początkowo krawaty były jednak zdecydowanie krótsze, a wraz ze zmieniającą się modą zmieniały się jego szerokość, długość i sposób wiązania.

Czym się kierować przy wyborze najpiękniejszego krawatu? 

Na rynku można znaleźć wiele krawatów o różnym kolorze, kształcie i jakości wykonania. Lepiej wybierać te z lepszego materiału, jakie oferuje sklep: https://bytom.com.pl/c-krawaty. Wysokiej jakości tkanina lepiej się układa, nie odkształca się i zachowuje kolor przez wiele sezonów. Odpowiednio dobrany krawat powinien sięgać po zawiązaniu do sprzączki paska. Poszukując uniwersalnego dodatku lepiej zdecydować się na taki w stonowanych kolorach.

Sposób przechowywania krawatów - jak je pakować i czego uniknąć w pielęgnacji tych delikatnych dodatków? 

Mając w swojej szafie kilka krawatów może pojawić się problem z ich organizacją. Można oczywiście zwijać je i umieszczać w szufladach, wymaga to jednak odpowiednich przegródek i dużo miejsca. Rozwiązaniem jest trzymanie krawatów powieszonych na specjalnym wieszaku. Należy jednak pamiętać, że ten element garderoby należy przechowywać rozwiązany, aby nie powstawały na nim odgniecenia i przebarwienia. Należy unikać prania krawatów - lepiej delikatnie wyczyścić plamę gdy taka powstanie. 

Które formalne ubrania wymagają założenia krawatu aby stylizacja była kompletna i elegancka?  

Tradycyjnie krawat jest elementem eleganckiego męskiego lub damskiego stroju. Jest zakładany do garnituru lub smokingu. Pojawia się on również w stylizacjach nieformalnych - często jest wtedy łączony jedynie z koszulą. Dobrze dopasowany krawat jest ozdobą - podkreśla elegancję noszącego i jego nienaganny gust. Nie warto rezygnować z tego dodatku w czasie spotkań i wydarzeń o formalnym charakterze.