środa, 10 marzec 2021 10:38

Srebrna broszka – jak ją czyścić?

srebrna broszka srebrna broszka

Czyszczenie srebra może przysporzyć wielu trudności. Tymczasem pielęgnacja szlachetnego metalu wcale nie jest taka skomplikowana. Większość niezbędnych do tego celu produktów posiadamy w kuchni!

 

Jak wyczyścić srebro – domowe sposoby 

Na ozdobach wykonanych z metali szlachetnych z czasem pojawiają się zabrudzenia – to zupełnie normalne, osadza się na nich tłuszcz, pot oraz pozostałości używanych kosmetyków. Jak przywrócić dawną świetność biżuterii takiej jak srebrna broszka? Zacznijmy od domowych sposobów. Pierwszym skutecznym środkiem do czyszczenia srebra jest kwaśne mleko (inaczej zsiadłe mleko). Biżuterię należy umyć mydłem, wypłukać i następnie zanurzyć w kwaśnym mleku. Po upłynięciu 30 minut można wypolerować ozdobę miękką bawełnianą szmatką.

Inny sposób na to, aby wyczyścić srebrną biżuterię, to zanurzenie w wodzie po ziemniakach. Przedtem należy umyć kosztowności w ciepłej wodzie z mydłem. Po opłukaniu w ostudzonej wodzie po ziemniakach można przystąpić do polerowania. Broszki, kolczyki, wisiorki i pierścionki ze srebra wyczyścimy także za pomocą piany ubitej z białka jaja kurzego lub z wykorzystaniem soku z cytryny. Wystarczy ścierkę namoczyć w pianie lub w soku z cytryny i delikatnie pocierać, aż zabrudzenia znikną. Na końcu niezbędne jest dokładne opłukanie kosztowności ciepłą wodą i ich wysuszenie. Do polerowania używajmy delikatnych materiałów, takich jak np. bawełna.

Srebro da się wyczyścić także z pomocą folii aluminiowej, soli i wrzącej wody. W tym celu należy wymieszać ze sobą szklankę gorącej wody i łyżeczkę soli. Następnie trzeba wyłożyć dno niewielkiej miseczki folią aluminiową i poukładać niej drogocenne przedmioty. Po zalaniu i pozostawieniu na kilka godzin powinno udać się zlikwidowanie ciemnego i nieestetycznego osadu. Na koniec wskazane jest, by wypłukać kosztowności w zimnej wodzie i dokładnie osuszyć delikatnym materiałem, np. ściereczką z bawełny lub mikrofibry.

W sklepach jubilerskich dostępne są także specjalne ściereczki do czyszczenia srebra, już nasączone specjalistycznym impregnatem. Koszt zakupu jednej sztuki wynosi około 40 złotych. Produkt należy dopasować do rodzaju posiadanej biżuterii – inne wymagania będzie miało srebro, a inne szlachetne kamienie i perły. Można go łączyć z profesjonalnym płynem do czyszczenia srebra, pod warunkiem, że został on zakupiony z pewnego źródła, np. u jubilera. 

Srebrna broszka – czyszczenie u jubilera 

Srebrna broszka to drogocenna ozdoba, jeśli więc boimy się, że podczas czyszczenia mogłoby dojść do jej uszkodzenia, warto oddać kosztowności do jubilera. Specjalista użyje profesjonalnego płynu do pielęgnacji srebrnej biżuterii i odświeży jej wygląd. W szczególności warto się zdecydować na tę usługę, gdy ozdoba jest inkrustowana, czyli wysadzana kamieniami szlachetnymi. Koszt dokładnego czyszczenia w salonie jubilerskim wynosi około 20-30 złotych, w zależności od rodzaju i rozmiarów ozdoby.