poniedziałek, 06 czerwiec 2022 17:58

Do czego przygotowują kursy programowania dla dzieci i młodzieży?

kurs programowania kurs programowania pixabay

W kontekście programowania, szkół uczących kodowania i ogólnie pogłębiania wiedzy programistycznej bardzo często wskazuje się na fakt, że tego typu zajęcia wspomagają dzieci i nastolatków nie tylko w kwestiach umiejętności informatycznych, ale także są bodźcem do nabywania wielu cech.

Cech, które potrzebne są nam w codziennym życiu, pracy czy kontaktach z innymi ludźmi. Umiejętności, które przydadzą się niezależnie od tego, na jakie tory zaprowadzi nas przyszłość. Stąd kurs programowania dla dzieci i młodzieży to nie tylko wspaniała cyfrowa przygodą i zdobywanie najnowocześniejszej i przydatnej na rynku pracy wiedzy, ale też wiele innych korzyści, o których poniżej.

Programowanie wspiera kreatywność i radzenie sobie z problemami.

Kreatywność to jedna z podstawowych cech, która jest rozwijana przez wiele zajęć artystycznych… oraz właśnie programowanie. Co ma programowanie do kreatywności? Kodowanie dla dzieci i młodzieży to nie z góry zaplanowane komendy i zachowania, wręcz przeciwnie, najpierw musi być pomysł… Wiele z programów zaczyna działać, gdy w trakcie ich tworzenia wyobrażamy sobie jak powinno to wyglądać. Tutaj też mamy do czynienia z kolejną cechą, jaką jest rozwiązywanie problemów.

Kodowanie kształci myślenie projektowe.

Zagadnienia programistyczne to w dużej mierze szereg opcji, które musimy stworzyć i połączyć ze sobą w odpowiedni, działający sposób. Kurs programowania dla dzieci pokazuje, że nie mogą być to zupełnie przypadkowe składowe, każda z nich musi być przemyślana pod kątem tego, jakie ma pełnić funkcje, a jednocześnie być na tyle elastyczna lub dostosowana tak, by działać w odpowiedni sposób z innymi elementami.

Nauka programowania to potrzeba komunikacji.

Programowanie to niesamowita moc napędzająca w uczniu potrzebę komunikacji. Mowa tu o dwóch jej rodzajach. Pierwsza to śmiałość, która pozwala na tworzenie nowych ciekawych projektów poprzez pracę w grupie rówieśników. W przyszłości daje to predyspozycje do obejmowania stanowisk wymagających pracę w zespole, niezależnie od tego, czy programistycznym, czy każdym innym. Ponadto kurs programowania dla dzieci to swego rodzaju podstawa każdej komunikacji. Dlaczego? Gdyż kodowanie to tak naprawdę rozmowa z komputerem, a on potrzebuje jasnych i prostych komend, które w całości pozwolą na uzyskanie pożądanego efektu.

Wspomaganie umiejętności uczenia się.

Dobry kurs programowania dla dzieci to nie tylko poznawanie wiedzy programistycznej, ale ogólnie umiejętność tego, jak efektywnie się uczyć czegokolwiek. Powyższe umiejętności to składowe tego, aby dużo lepiej radzić sobie w chłonięciu wiedzy z różnych dziedzin. Dzieci uczące się programowania mają lepsze wyniki w szkole, jak i podchodzą do nauki dużo chętniej i elastyczniej.