wtorek, 06 wrzesień 2022 10:54

Jak zorganizować dziecku przestrzeń do aktywnej zabawy w domu?

drabinki gimnastyczne drabinki gimnastyczne https://malpiszon.pl/

Dzieci uwielbiają aktywną zabawę. Pozwala ona na rozładowanie nadmiaru energii, ale także umożliwia zadbanie o ich kondycję. Odpowiednia doza ruchu pozwala także dzieciom na utrzymanie dobrej wagi, lepszą pracę mózgu, a także dobre samopoczucie.

Ma również wpływ na ich prawidłową postawę. Jednak, co zrobić, gdy zabawa na zewnątrz nie jest możliwa? Czy trzeba korzystać wyłącznie z ofert sal zabaw? Alternatywą może być tutaj urządzenie w domu czy mieszkaniu miejsca, gdzie dziecko będzie mogło aktywnie się pobawić.

Aktywna zabawa, nie tylko na placu czy w sali zabaw

Mieszkanie czy dom może być także miejscem, gdzie twoje dziecko może bezpiecznie i aktywnie się pobawić. Wystarczy pamiętać o tym, aby odpowiednio je urządzić. Przede wszystkim potrzebna jest przestrzeń pozwalająca na określoną aktywność fizyczną. Będzie to zapewniało swobodę i bezpieczeństwo w czasie zabawy. Kolejna kwestia, która wpłynie na bezpieczeństwo dziecka, jest wybór solidnego sprzętu. Musi on być wykonany z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów. Wszystkie części powinny być dobrze ze sobą połączone, a wykończenie nie powinno zawierać ostrych elementów. W przypadku malowanych części warto zwrócić uwagę na to, by były one pokryte materiałami, które nie wywołują alergii.

Jakie elementy warto wziąć pod uwagę, urządzając kąt do aktywnej zabawy w domu?

Elementów do wyboru jest bardzo dużo. Przykładem mogą być tutaj drabinki gimnastyczne. Nie zajmują one wiele miejsca i można na nich wykonywać różne ćwiczenia. Dodatkowo drabinka gimnastyczna może być także częścią większego placu zabaw dla dziecka urządzanego w domu, jeśli tylko przestrzeń na to pozwoli. W niewielkiej przestrzeni sprawdzą się natomiast także takie elementy jak linka gimnastyczna czy ścianka wspinaczkowa. Jeśli w domu czy mieszkaniu masz więcej miejsca, możesz dobrać do nich inne elementy takie jak np. kółka do podciągania. Są dostępne także gotowe zestawy, które można dopasować do swoich potrzeb i posiadanej przestrzeni. Jeśli dysponujesz ogrodem, możesz też urządzić plac do zabawy właśnie tam. Pamiętaj, aby wybierać elementy, które będą wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. W szczególności chodzi tutaj o wilgoć, ale także promieniowanie słoneczne. Nie można oczywiście zapominać o bezpieczeństwie dziecka. Niezależnie od tego czy wybierasz elementy do domu czy ogrodu, zwróć uwagę, aby były dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Dzięki temu nie zniechęci się ono do zabawy w stworzonym przez ciebie miejscu.