wtorek, 22 marzec 2022 17:17

Nie tylko wygoda. Dlaczego tak ważne jest, aby buty dziecięce były dobrze dopasowane?

jak zmierzyć stopę dziecku jak zmierzyć stopę dziecku pexels

Każdy rodzic z pewnością wie, że dopasowanie bucików to prawdziwe wyzwanie. Maluch zwykle się wyrywa, marudzi i nie zamierza współpracować. Młodsze dzieci bardzo często twierdzą, że buty im się nie podobają i nie zamierzają w ogóle ich przymierzać.

Na szczęście są sposoby na to, by zmierzyć stopę dziecku i móc dopasować mu buty. Dlaczego tak ważne jest prawidłowe dopasowanie obuwia?

Stopa musi mieć miejsce, by nie została zdeformowana

Nie ma wątpliwości, że buty dziecięce muszą być wygodne. W przeciwnym wypadku poruszanie się w nich nie będzie łatwe i przyjemne. Trzeba jednak pamiętać, że obuwie dla maluchów musi spełniać też wiele innych oczekiwań. Przede wszystkim musi ono zapewniać stopie wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Nie chodzi o to, by kupować obuwie o kilka rozmiarów za duże. W obuwiu powinno być na tyle dużo miejsca, by możliwe było rozprostowanie paluszków. W żadnym wypadku nie powinny one być podkurczone lub ściśnięte. Stopa w bucie powinna układać się dokładnie tak, jak gdyby była bosa. Dzięki temu obuwie nie zdeformuje jej, co w przyszłości pomoże uniknąć płaskostopia. 

Oszczędność

W przypadku butów dla malucha kluczowe jest dobre ich dopasowanie do wielkości stopy. Oczywiste jest to, że jeśli kupisz obuwie, które pasuje na dziecko "na wcisk", to bardzo szybko będziesz musiał wymienić je na nowe. Żeby dobrze dobrać rozmiar obuwia, musisz wiedzieć, jak zmierzyć stopę dziecku. Najprostsza metoda polega na położeniu stopy malucha na kartce papieru i zaznaczeniu na niej skrajnych punktów. Możesz też po prostu obrysować całą stopę dziecka. Łatwo możesz zmienić takie mierzenie stópki w zabawę, więc maluch nie powinien się denerwować i na pewno pozwoli Ci na spokojne wykonanie rysunku. Kiedy już go będziesz mieć, to bez trudu możesz zmierzyć szerokość oraz długość stopy. Pamiętaj, że długość wkładki powinno się mierzyć w linii prostej od początku najdłuższego palca aż do pięty. Jeśli będziesz dysponować wynikami, to możesz porównać je z tabelami rozmiarów dostępnych w każdym sklepie obuwniczym. W ten sposób możesz dobrać buty w idealnym rozmiarze nawet bez ich mierzenia.

Stopa wciąż się rozwija

Małe dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Rośnie, a jego ciało przechodzi przemiany, które czasami trudno zauważyć. Takim przemianom podlegają także stópki malucha. Z tego powodu buty nie mogą przeszkadzać tym zmianom. Z tego powodu nie powinno się wybierać obuwia o sztywnej i bardzo twardej podeszwie. Niektórzy specjaliści zalecają także, by w miarę możliwości dzieci chodziły na boso lub w skarpetkach. W domu można sobie na to pozwolić, ale oczywiście trudno wyobrazić sobie, że maluch będzie spacerował po chodniku bez bucików. Z tego powodu powinno się wybierać obuwie o miękkiej i szerokiej podeszwie. Zapewnia ona sporo miejsca małym stópkom i nie ogranicza ona tak bardzo odczuwania za ich pośrednictwem. Cienka podeszwa umożliwia dziecku poznawanie świata nawet przez stopy. Różne faktury i twardości podłoża mogą pobudzać zmysły i wpływać pozytywnie na całościowy rozwój dziecka.