sobota, 02 kwiecień 2022 11:11

Angielski w nowoczesnej formie już dla dwulatków - dlaczego warto?

angielski dla dzieci Wrocław angielski dla dzieci Wrocław pixabay

W obecnych czasach znajomość języka angielskiego to wręcz konieczność. Aby nauka przynosiła jak najlepsze efekty, najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej. Obecnie uważa się, że najlepsze efekty daje rozpoczęcie nauki pomiędzy 2 a 10 rokiem życia, gdyż wtedy dziecko naturalnie uczy się akcentu i poprawnej wymowy.

Warto jednak, by nauka była przyjemna i nie opierała się na suchej wiedzy podręcznikowej. Dlatego warto znaleźć odpowiednią szkołę językową.

Zalety nauki w szkole językowej

Wielu rodziców, choć zna podstawy języka angielskiego, a często potrafi porozumiewać się nawet w sposób biegły, to jednak z braku czasu nie podejmuje się uczenia swojego dziecka. Wynika to także z faktu, że dzieci zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę, gdy uczy je inna osoba, gdyż nie czują presji. Dlatego też warto zapisać dziecko do szkoły językowej. Dzięki temu zdecydowanie szybciej nabierze wprawy w porozumiewaniu się, pozna przydatne słownictwo, ale też nauczy się akcentu. Angielski dla dzieci powinien być prowadzony przez native speakerów. W ten sposób dzieci zdobywają naprawdę dużo wiedzy, ale też potrafią ją wykorzystać. Porozumiewanie się z innymi osobami w języku angielskim przestaje być dla nich barierą, ale też nie wywołuje stresu.

Angielski dla dzieci powinien być prowadzony w formie gier i zabaw językowych

Angielski dla dzieci powinien być prowadzony w formie gier i zabaw językowych

Jaką szkołę językową wybrać? 

Jest wiele szkół językowych, jednak warto wybrać taką, która stosuje innowacyjne i nowoczesne metody. Obecnie powinno odchodzić się od suchej nauki słówek na pamięć i powinna opierać się ona przede wszystkim na naturalnej konwersacji w codziennych sytuacjach. W ten prosty sposób dzieci nie tylko nabiorą doświadczenia, ale będą potrafiły rozmawiać używając poprawnej gramatyki. Będą także znały zwroty używane w codziennych sytuacjach. Warto znaleźć szkołę, która nie trzyma się sztywno podręczników, a najlepiej wybrać taką, która zupełnie odchodzi od schematycznej nauki, rzeczywiście nieprzynoszącej właściwych efektów. Nie ma się co oszukiwać, żadna nauka na pamięć nie jest efektywna. Wiadomym jest, że dzieci w nowym miejscu mogą odczuwać stres, a on nie zawsze dobrze wpływa na umiejętności zdobywania wiedzy. Wyobraźcie sobie, że znaleźliśmy szkołę językową, w której dzieciaki mogą uczyć się w otoczeniu przygarniętych zwierzątek. To na pewno będzie pomagać im w nauce, ale i nawiązywaniu relacji i kontaktów rówieśniczych. 

Zajęcia prowadzone w nietuzinkowej formie 

Jak najlepiej przyswaja się wiedzę z języka obcego? Oczywiście używając języka w codziennych sytuacjach. Dlatego też, aby nauka angielskiego przynosiła najlepsze efekty, warto, by rzeczywiście odbywała się ona w sposób nietuzinkowy. Zamiast przerabiania materiałów z książek, lepiej uczyć się konwersacji podczas wykonywania konkretnych czynności. Można np. uczyć się języka angielskiego gotując albo przygotowując spektakl teatralny. Taka nauka rzeczywiście przynosi najlepsze efekty, a przy tym sprawia, że dzieci oswajają się w naturalny sposób z językiem i nie wstydzą się go używać. Nauka może opierać się także na grach językowych. Bardzo popularną metodą jest wykorzystanie gry memory. Warto podkreślić, że w ten sposób przedszkolaki uczą się także języka ojczystego i czytania w języku polskim, stąd jest to metoda wszechstronnie wypróbowana i znana z nauczania według szkoły Marii Montessori. Ponadto dzieci mogą bawić się w odgrywanie ról i odgadywanie kim są. Oczywiście wszystkie pytania zadawane są w języku angielskim. Gry i zabawy dostosowane są do wieku dzieci.

Od kiedy warto posłać dzieci na zajęcia z języka angielskiego? 

Tak naprawdę już dwuletnie dzieci  mogą chodzić na zajęcia. Uczą się zatem równolegle języka ojczystego i języka angielskiego. Dwujęzyczność jest obecnie bardzo pożądana, a w niedługim czasie może stać się wymaganym standardem na rynku pracy. Warto zatem zawczasu zadbać o edukację swojego dziecka, tym bardziej że nauka angielskiego ma formę zabawy i dziecko przyswaja język mimochodem, bez wysiłku. Jednocześnie nauka języka angielskiego od najmłodszych lat to inwestycja w przyszłość dziecka. Już na wczesnym etapie jego życia może być bardzo przydatna. Dziecko można później zapisać bez przeszkód do szkoły, gdzie poszczególne przedmioty nauczane są w dwóch, a nawet trzech językach.