Co to jest Tarot?
Taroty to ikony, symbole, archetypy, które mają wspólną naturę świętych obrazów, własne Madonny i różnych bożków. Obrazy zdefiniowane jako „Arkana” z podziałem na główne i drugorzędne. Z kolei termin „Arcane” kryje w sobie ukryte znaczenie, takie jak „Arka”, czyli „opieka” w języku greckim. Są to więc obrazy, które należy zachować, aby można je było przekazać potomności.
Z drugiej strony karty Tarota są również kartami do gry i jako takie godzą dwa różne wszechświaty: świat magii i zabawy. W rzeczywistości 22 Wielkie Arkana są bardziej mistyczne i charakteryzują się szczególnymi nazwami, takimi jak „Śmierć”, „Sąd”, „Księżyc” itp., 56 Mniejszych Arkanów odnosi się zamiast tego do tradycyjnych kart do gry i ich symboliki.
Co to jest Tarot? fot:pixabay
Początki Tarota są raczej tajemnicze, tak naprawdę nie ma na jego temat wystarczająco istotnych i jasnych danych. Są tacy, którzy mówią o korzeniach indyjskich, chińskich czy arabskich, a wprowadzenie go do Europy, zdaniem większości badaczy, sięga XV wieku. Interesuje nas jednak nie tyle pochodzenie historyczne, ile symboliczne, czyli korzenie kart Tarota w tak zwanej nieświadomości zbiorowej, mówiąc językiem jungowskim.
Co to jest zbiorowa nieświadomość? Jest to ta część nieświadomości, którą dzielimy się ze wszystkimi innymi ludźmi, zawierająca tak zwane archetypy lub symbole, które manifestują się we wszystkich kulturach. Rodzaj wspólnego instynktu, na przykład lęk przed ciemnością, który należy do każdego, bez względu na przynależność do grupy etnicznej (sposób, w jaki ta osoba go przeżyje lub pokona, należy raczej do indywidualnej nieświadomości). Tarot jawi się tutaj jako narzędzie, które jest zdolnei do przekazywania archetypowych wiadomości.
Jego rozpowszechnienie jako instrumentu inicjującego i magicznego miało miejsce między 800 a 900 rokiem, kiedy zaczynał być używany przez liczne grupy okultystyczne i reinterpretowane w oryginalnym kluczu przez różnych ezoteryków, w tym Arthura E. Waite'a i Aleistera Crowleya, któremu zawdzięczamy narodziny dwóch szczególnie znanych talii Tarota.
Do czego służą karty Tarota i jak je interpretować
Dlaczego Tarot jest tak popularny nawet w dzisiejszych czasach i do czego jest przydatny z praktycznego punktu widzenia? Jego Interpretowanie sprzyja poznawaniu samego siebie, działając na przebudzenie ukrytych w nas wspomnień przodków i różnych aspektów naszej osobowości. Jego symboliczny język przemawia bezpośrednio do naszej nieświadomości, bez konieczności filtrowania go przez słowo. Czytanie Tarota na dziś i medytowanie nad nim pozwoliłoby zatem na dialog z duszą, z naszym głębokim ja za pomocą języka symboli.
Ci, którzy potrafią interpretować karty, znają tajniki języka niewerbalnego, pełniącego rolę pośrednika. Ostatecznie Tarot działa na poziomie podprogowym, bez naszej świadomości, poprzez obrazy, kolory i emocje, które przekazuje.
Interpretacja kart Tarota fot:pixabay
Psychoanalityk Carl Gustav Jung, który zawsze interesował się symboliką, dał kartom Tarota ciekawą interpretację, badając ich głębokie znaczenie symboliczne i definiując je jako „obrazy psychologiczne, symbole, którymi się bawi i gra nieświadomość. Łączą się one w określony sposób, a różne kombinacje odpowiadają radosnemu rozwojowi wydarzeń w historii ludzkości”. Jung mógł zinterpretować Tarota pomagając oswoić się z nieświadomością, otworzyć do niej ścieżkę, aby wznieść się na nowy poziom świadomości. Postać Tarota, która nam się ukazuje, przemawia zatem do nas i sprawia, że następują pewne reakcje i myśli. W tym sensie Tarot tworzy pomost między rozumem a intuicją.
Innymi słowy, jeśli myślę o pewnym sektorze mojego życia i pojawia mi się pewna karta Tarota na dziś, to nie jest to przypadek, ale to moja nieświadomość wpływa na jej wyjście. Ponieważ moja podświadomość ma już odpowiedź na to pytanie i wysyła mi wiadomość poprzez wyjętą kartę, która następnie może zostać zinterpretowana. Z tego punktu widzenia Tarot to prawdziwy posłaniec i pośrednik. Oczywiście kolejność kart jest również ważna, ponieważ wyraża sekwencję czasową lub logiczną, na przykład w niektórych interpretacjach pierwsza karta przedstawia przeszłość, druga teraźniejszość, trzecia przyszłość.
Symboliczne znaczenie kart Tarota
Tarot jest podzielony na 22 Arkana Wielkie i 56 Arkan Mniejszych. Wielkie Arkana są głównymi archetypami, podczas gdy mniejsze dostarczają dodatkowych informacji. Dla wygody zilustruję poniżej ich symboliczne znaczenia ale uważam, że reprezentują one ogólne wskazówki, które należy od czasu do czasu interpretować na nowo, w zależności od konkretnego przypadku i tego, co ono oznacza dla konkretnej osoby.
Znaczenie kart Tarota fot: pixabay
0. Głupiec
Jest osobą bez dobrze zdefiniowanej osobistej ścieżki, nie wie, dokąd iść, może iść wszędzie, nie jest jeszcze świadomy siebie. Sugeruje on większą spontaniczność, zachęca do odpuszczenia i rozpoczęcia od nowa, jeśli to konieczne.
1. Mag
Mag, w przeciwieństwie do Głupca, ma zdolność tworzenia własnej rzeczywistości, jest inteligentny i wie, jak używać narzędzi, które posiada, aby budować to czego pragnie. On jest swoim własnym panem. Zachęca do dążenia do celu, projektowania i tworzenia.
2. Papieżyca
Papieżyca jest bardzo mądrą kapłanką, zdolną do posługiwania się intuicją i wiedzą okultystyczną. Nie jest skażona negatywnymi emocjami i zawsze wie, kiedy działać we właściwym czasie. Sugeruje, aby czerpać naukę z dala od tłumu, skupiając się na swoim wnętrzu.
3. Cesarzowa
Ona jest silną, potężną kobietą, świadomą siebie, symbolem twórczej siły natury, która może wszystko. Zachęca do kreatywności, tworzenia i ulepszania własnej rzeczywistości.
4. Cesarz
Jest człowiekiem władzy, dojrzałym, z dużym doświadczeniem za sobą, pewnym siebie, symbolem potrzeby samodyscypliny, przejęcia dowodzenia, użycia siły woli.
5. Papież
Reprezentuje osobę przewodnika, której zadaniem jest raczej przekazywanie wiedzy niż jej tworzenie. Sugeruje postępowanie zgodnie z najwyższymi zasadami moralnymi lub zasięgnięcie rady mądrej osoby.
6. Kochankowie
Karta ta symbolizuje moc miłości, w imię której musimy nauczyć się ufać, okazywać samolubstwo i dokonywać wyborów. Skłania do słuchania swojego serca.
7. Rydwan
Symbolizuje zwycięstwo nad trudnościami poprzez zaangażowanie i sugeruje skupienie się na konkretnym celu, dołożenie wszelkich starań, aby go osiągnąć.
8. Siła
Siła wskazuje na naszą zdolność do opanowania instynktownej natury poprzez samodyscyplinę. Dlatego zachęca nas, byśmy mieli siłę, abyśmy z energią stawiali czoła wyzwaniom, jakie stawia nam życie, bez utraty uczuć.
9. Pustelnik
Jest mądrym, samotnym człowiekiem, oderwanym od materialnego świata, który sugeruje nam działanie z rozwagą, cierpliwością, powolnością.
10. Koło fortuny
To przeznaczenie działa niezależnie od naszej woli i skłania nas do akceptacji zmian, do wykorzystania chwili bez zbytniego myślenia o niej.
11. Sprawiedliwość
To ten, kto oddaje dobro lub zło w zależności od tego, na co zasługujemy, na podstawie dobrych lub złych działań, które popełniliśmy w przeszłości. Prowadzi nas do refleksji nad naszymi działaniami i konsekwencjami, jakie mogą one mieć dla nas i dla innych.
12. Wisielec
Wisielec to człowiek, który dobrowolnie poświęca się przechodząc bolesny proces inicjacji. Zachęca nas do spojrzenia w głąb siebie i radykalnego odnowienia naszego punktu widzenia.
13. Śmierć
Wskazuje na koniec czegoś, ale także początek czegoś innego, jest kartą przemiany, śmierci / odrodzenia. Sugeruje, że nadszedł czas, aby porzucić stare wzorce, aby odrodzić się w nowy sposób.
14. Umiarkowanie
To słodycz, harmonia, równowaga sugerują, że powinniśmy działać z umiarem, spokojnie, bez agresji.
15. Diabeł
Jest wrogiem w nas, ciemnością, strachem, ciemną stroną, której nie jesteśmy świadomi. Zachęca nas do wyjścia z cienia i uświadomienia sobie tego, aby uczynić go konstruktywnym.
16. Wieża
To nagła, nieoczekiwana zmiana, która zachęca nas do pozbycia się tego, co już nie jest potrzebne, do zerwania z przeszłością w traumatyczny sposób.
17. Gwiazda
Jest to czas wielkich wizji, nadziei, czasu odnowy , światła, które sugeruje, że wszystko idzie dobrze.
18. Księżyc
Jest to ukryta strona rzeczy, wyobraźnia, kobiecość, iluzja, sen. Zachęca nas do odkrywania tego, czego jeszcze nie wiemy, nie do działania, ale do przygotowania się do działania po odkryciu.
19. Słońce
To zwycięstwo, które świeci wysoko na niebie, sukces, który zachęca do działania w świetle Słońca, w jasny, przejrzysty sposób.
20. Sąd
Sąd prowadzi nas do podsumowania naszego istnienia i podjęcia decyzji, jeśli to konieczne, by coś zmienić. Mówi nam, że nigdy nie jest za późno na zmianę kierunku.
21. Świat
Jest to nieskończona radość i piękno, realizacja, pozytywne zakończenie czegoś. Sugeruje, że możemy cieszyć się naszymi sukcesami.
Tarot to forma rozrywki, możemy dzięki niemu spojrzeć nieco głębiej w siebie, na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad sobą. To jak będzie wyglądało nasze życie i tak zależy tylko od nas samych.
Tarot jako rozrywka fot: pixabay