wtorek, 10 styczeń 2023 11:37

Olej z nasion bawełny: Istotne zalety i różnorodność zastosowań Wyróżniony

olej z nasion bawełny olej z nasion bawełny pixabay

Zastosowania oleju z nasion bawełny mogą budzić kontrowersje. O ile w niektórych przypadkach wydaje się on przynosić korzyści, o tyle w innych może wiązać się z pewnym ryzykiem.

Czym jest olej z nasion bawełny?

Olej z nasion bawełny to produkt otrzymywany z gatunków roślin znanych jako Gossypium hirsutum i Gossypium herbaceum. Używany jest głównie do celów spożywczych, choć ma również zastosowanie medyczne i kosmetyczne. Do amerykańskiej diety wszedł w latach 80. XIX wieku i stał się jednym z najczęściej stosowanych olejów roślinnych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jednak nie jest już tak rozpowszechniony na rynku, ponieważ został wyprzedzony przez inne rodzaje olejków, takie jak olej sojowy lub olej z kukurydzy.
 

W jakich daniach wykorzystuje się olej bawełniany?

W każdym razie jest to olej, który wyróżnia się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są związane ze zdrowiem układu krążenia. Jest to również produkt uniwersalny, który można włączyć na wiele sposobów do codziennej diety. Olej z nasion bawełny jest regularnie stosowany w przemyśle spożywczym ze względu na jego zdolność do przedłużania trwałości żywności. Można go znaleźć w takich produktach, jak chipsy, ciastka, majonez, margaryna i sosy sałatkowe.
 

Olej z nasion bawełny jest preferowany również w wypiekach, ponieważ zapewnia wilgoć i teksturę. Inne produkty spożywcze, w których występuje to m.in:
- orientalne dania,
- bita śmietana,
- zboża,
- pikantne jedzenie.
 

Należy zauważyć, że olej ten jest również wykorzystywany do celów niespożywczych, takich jak lampy olejowe, świece, środki owadobójcze i detergenty. Ma też pewne zastosowania lecznicze i kosmetyczne.
 

Jakie są zalety używania oleju z nasion bawełny?

Zalety oleju z nasion bawełny wynikają w dużej mierze z jego wartości odżywczych. Konkretnie szacuje się, że dostarcza 4 gramy tłuszczu nasyconego na łyżkę, co stanowi 16% zalecanego dziennego spożycia. W celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego, organizacje takie jak American Heart Association sugerują wybieranie olejów o tych cechach w odniesieniu do tłuszczów nasyconych. Zawiera ponadto 7 gramów wielonienasyconego tłuszczu na łyżkę, co jest korzystne dla zdrowia serca. Dokładniej mówiąc, dostarcza 2% dziennego zapotrzebowania na kwasy omega-3 i 58% na omega-6.

Co zawiera w sobie olej bawełniany?

W mniejszej proporcji zawiera tłuszcze jednonienasycone, które są zalecane w diecie jako uzupełnienie stymulujące wzrost cholesterolu HDL czyli „dobrego cholesterolu”. Ponadto jest źródłem witaminy E lub alfa-tokoferolu niezbędnego składnika odżywczego dla metabolizmu komórkowego i zapobiegania chorobom. Zawartość tłuszczów jednonienasyconych oleju bawełnianego wynosi około 18%, ale liczba ta może wzrosnąć do 50%, gdy jest częściowo uwodorniony. W każdym razie jest to suplement diety, który występuje jako część zdrowej diety. Jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w tym oleju są związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych.    

  Artykuł przeglądowy opublikowany w Cochrane Library sugeruje, że ten rodzaj tłuszczu obniża poziom cholesterolu LDL i podnosi poziom cholesterolu HDL. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i udaru mózgu. Mimo to należy pamiętać, że olej z nasion bawełny ma więcej tłuszczów nasyconych niż inne oleje roślinne, np. oliwa z oliwek. Dlatego nadmierne spożycie może mieć niekorzystne skutki. Należy więc stosować go z umiarem i tylko wtedy, gdy nie ma możliwości wyboru innego bardziej przyjaznego sercu oleju.  Niektóre badania doprowadziły do ciekawych wniosków na temat korzyści płynących z zastosowania oleju z nasion bawełny w leczeniu raka.
  Jedno z badań wykazało, że gossypol - naturalna toksyna, która jest obecna w tym oleju przed jego rafinacją pomogła stłumić komórki rakowe, które wykazały odporność na wiele leków. Stwierdzono również, że był on przydatny w zmniejszaniu wzrostu guza u pacjentów z rakiem prostaty. 
 

Jaki wpływ ma olej bawełniany na skórę?

Bezspornym zastosowaniem oleju bawełnianego jest pielęgnacja skóry. Ze względu na stężenie witaminy E i kwasów tłuszczowych składnik ten zapewnia następujące korzyści:
- nawodnienie,
- przeciwdziałanie starzeniu się,
- zwiększona przepuszczalność skóry (cecha, która pomaga skórze lepiej wchłaniać inne produkty),
- ochrona bariery ochronnej skóry,
- gojenie się ran.
 

Jakie ryzyko niesie za sobą używanie oleju z nasion bawełny?

Ryzyko związane ze stosowaniem oleju z nasion bawełny związane jest z zawartością gossypolu. Gossypol to naturalna toksyna, która nadaje bawełnie charakterystyczny żółty kolor. Chroni roślinę przed owadami. Chociaż badano jej potencjał przeciwnowotworowy, stwierdzono, że może mieć też negatywne skutki, takie jak niepłodność, uszkodzenie wątroby, trudności w oddychaniu i anoreksja.
  Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia u niektórych osób alergii w wyniku zewnętrznego stosowania oleju z nasion bawełny. Dlatego zaleca się wykonanie małego testu wrażliwości przed użyciem produktu. Jeśli po 24 godzinach nie ma oznak alergii, można go bez problemu stosować.