wtorek, 07 czerwiec 2022 18:48

Czym jest laryngoskop?

laryngoskop sklep laryngoskop sklep pixabay

Lekarze czasami używają małego urządzenia, aby zajrzeć do gardła i krtani. Procedura ta nazywana jest laryngoskopią. Specjaliści to robią, aby ustalić przyczynę kaszlu lub bólu gardła, znaleźć i usunąć coś, co tam utknęło, lub pobrać próbki tkanki do późniejszego zbadania.

 

Co robi krtań?

Dzięki krtani możemy mówić, oddychać i połykać. Znajduje się ona z tyłu gardła, na szczycie tchawicy. Znajdują się w niej struny głosowe, które wibrują, aby wydawać dźwięki podczas mówienia. Kiedy lekarze muszą zajrzeć do krtani i innych pobliskich części gardła lub wprowadzić rurkę do tchawicy, aby ułatwić Ci oddychanie, używają małego ręcznego narzędzia zwanego laryngoskopem. Ocenie na rynku możemy znaleźć także laryngoskopy wyposażone w małą kamerę wideo, a nawet i laryngoskopy światłowodowe.

Kiedy potrzebna jest laryngoskopia?

Lekarz może wykonać laryngoskopię, aby ustalić przyczynę bólu gardła, który nie ustępuje, lub aby zdiagnozować trwający problem, taki jak kaszel, chrypka lub nieświeży oddech. Może je również wykonać, gdy:

  • Coś utknęło w gardle

  1. Masz problemy z oddychaniem lub przełykaniem

  • Ból ucha, który nie chce ustąpić

  • Konieczne jest zbadanie czegoś, co może być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego, np. raka

  • Konieczne jest usunięcie narośli

Rodzaje laryngoskopii

Istnieje kilka sposobów, w jakie lekarz może wykonać tę procedurę:

  1. Laryngoskopia pośrednia — jest to najprostsza forma. Lekarz używa małego lusterka i światła, aby zajrzeć do gardła. Lusterko znajduje się na długim uchwycie, takim, jakiego często używa dentysta i przykłada się je do dachu jamy ustnej. Lekarz rzuca światło do jamy ustnej, aby zobaczyć obraz w lusterku. Badanie można przeprowadzić w gabinecie lekarskim w ciągu zaledwie 5-10 minut. Podczas badania pacjent siedzi na krześle. Lekarz może rozpylić coś do gardła, aby je znieczulić. Coś, co utkwi w gardle, może jednak spowodować, że będziesz się krztusić.

  2. Bezpośrednia laryngoskopia światłowodowa — wielu lekarzy wykonuje obecnie ten rodzaj laryngoskopii, zwanej czasem laryngoskopią giętką. Używają oni małego laryngoskopu zakończonego kablem, który wchodzi do nosa i do gardła. Trwa to mniej niż 10 minut. Do nosa podawany jest lek znieczulający. Czasami stosuje się także środek udrożniający, aby udrożnić drogi nosowe. Częstą reakcją na tę procedurę jest również pojękiwanie.

  3. Laryngoskopia bezpośrednia — jest to najbardziej skomplikowany rodzaj zabiegu. Lekarz za pomocą laryngoskopu przesuwa język w dół i podnosi nagłośnię. Jest to płat chrząstki, który pokrywa tchawicę. Otwiera się ona podczas oddychania i zamyka podczas połykania. Lekarz może to zrobić, aby usunąć małe narośla lub próbki tkanki do badań. Procedurę tę można również zastosować w celu wprowadzenia rurki do tchawicy, aby ułatwić oddychanie w nagłych wypadkach lub podczas operacji.

Jeśli chodzi o laryngoskop sklep PlusUltra ma go w swojej ofercie - pamiętaj, aby kupić jakościowy sprzęt do tego badania.