poniedziałek, 27 czerwiec 2022 09:50

Jakie badania powinnaś wykonać jeszcze w tym roku?

Jakie badania powinnaś wykonać jeszcze w tym roku? Jakie badania powinnaś wykonać jeszcze w tym roku? pixabay

Badanie profilaktyczne to pierwszy krok do długowieczności. W porę wykryte problemy pozwalają na szybkie zastosowanie leczenia, a więc zdławienie choroby w zarodku. Niestety Polki, przekonane o swojej długowieczności, wszak żyją statystycznie 8 lat dłużej od mężczyzn, nie przodują w statystykach jako najbardziej skore do badań.

Wbrew temu co mówią, długość życia Polek dopiero co dobija do średniej Hiszpanek sprzed 10 lat, a tempo spadku umieralności na nowotwory złośliwe w pozwoli dogonić europejską średnią dopiero za 30 lat. Warto się badać. Od czego zatem zacząć?

 

Na co najczęściej chorują Polki?

Wg statystyk Polki najczęściej zmagają się z rakiem płuc, piersi, jelita grubego, jajników i szyjki macicy. Każda za tych chorób można wykryć w trakcie pogłębionych badań. Ważne jest jednak to by świadczące o nich nieprawidłowości wychwycić jak najszybciej. Wdrożenie leczenia we wczesnej fazie rozwoju raka daje dużo większe szanse na pokonanie choroby. Jak powinnyśmy się badać?

USG piersi i mammografia

Podstawowym badaniem stanu piersi, w poszukiwaniu zmian nowotworowych, jest USG piersi i mammografia. Zaleca się by przeprowadzano ją już u pacjentek, które ukończyły 35 rok życia. Badanie pozwala wykryć 90% zmian nowotworowych, także tych niewyczuwalnych, we wczesnym etapie rozwoju. Mammografia odstrasza formą badania. Kobiety obawiają się ucisku na pierś. Nic jednak bardziej mylnego. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, nie powoduje żadnych niekorzystnych następstw.

Cytologia

Innym badaniem, pozwalającym wykryć nowotwór na bardzo wczesnym etapie rozwoju jest cytologia. Badanie cytologiczne zaleca się kobietom, które ukończyły 25 rok życia. Czyli stosunkowo wcześnie. Powinno być ono powtarzane cyklicznie co trzy lata. Jeśli jednak pacjentka rozpoczęła życie seksualne wcześniej to badanie to powinno być wykonane w okresie 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

USG jajników

Rak jajnika wykryty zbyt późno, w III lub IV stopniu zaawansowania daje szanse na przeżycie kolejnych 5 lat tylko w przypadku 42% kobiet. Jest to więc modelowy przykład tego jak ważne są badania profilaktyczne wykonane w terminie.

Badanie płuc

Rak płuc, to najgroźniejsza choroba tego organu, niemniej można wychwycić ją już na badaniach rentgenowskich.  Groźne dla nas należą wszelkie nieprawidłowości w pracy płuc. Zmiany chorobowe, na skutek powikłań, czy też rozwijające się stany chorobowe. Każde z nich może być po cichu wyniszczać nas od wewnątrz. Stąd warto badać układ wydolnościowy. Jednym z rutynowych badań jest spirometria. Badanie to wykonuje się korzystając z urządzenia, które mierzy moc i objętość wdychanego i wydychanego przez nas powietrza. Na tej podstawie wskazuje ewentualne odstępstwa od normy, a wyniki tego badania mogą być podstawą do dalszych badań.

Badanie serca

Na koniec pozostają nam jeszcze choroby sercowe. Niestety to one są główną przyczyną zgonu wśród polek. Monitoring pracy serca powinnyśmy włączyć do swoich rutynowych badań zawsze, gdy odnotujemy u siebie spadek kondycji, męczliwość, czy też bezpośrednie objawy dolegliwości, ujawniające się nieregularną pracą serca. Badaniem obrazowy, takim jak echo serca, można prześwietlić nasze serce na wylot, a także zbadać na żywo jak zachowuje się podczas pracy.