środa, 11 październik 2023 11:57

Dotacja na wózki elektryczne inwalidzkie w Polsce

elektryczny wózek dla niepełnosprawnych elektryczny wózek dla niepełnosprawnych mat.prasowe

Dobry sprzęt dla niepełnosprawnych to niestety problem – dużo kosztuje. Funkcjonalne wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym to wydatek bliski nawet 20.000 zł. Są dużo tańsze warianty, ale i one potrafią nadwyrężyć portfel. Na szczęście istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić. Chodzi o dofinansowania na wózki elektryczne inwalidzkie. Ile można na tym zyskać? Sprawdźmy!

 

Nowoczesne wózki elektryczne inwalidzkie

Dotacja na wózek inwalidzki elektryczny obejmuje dziś sprzęt nawet z górnej półki. Chodzi więc nie tylko o zwykłą pomoc w poruszaniu się, lecz również terenowe elektryczne wózki dla niepełnosprawnych na przykład. Mają wytrzymałą konstrukcję, przednie koła dostosowane do trudnych warunków pogodowych, a także regulowane podłokietniki. Funkcja pionizacji także jest dostępna w niektórych modelach. Silniki natomiast pozwalają na długie podróże (nawet 50 km) i są wyjątkowo ciche. Dzięki dostępnym w Polsce dotacjom wiele osób z ograniczeniami ruchowymi może sobie na taką maszynę pozwolić.

Dofinansowanie PFRON do wózków dla niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowi podstawowe źródło wsparcia w naszym kraju. Dzięki niemu istnieje możliwość zmniejszenia wydatków na elektryczne wózki dla niepełnosprawnych, a także wyposażenie dodatkowe. Chodzi m.in. o zapasowe akumulatory. PFRON 2023 umożliwia również zakup przystawki elektrycznej do wózka inwalidzkiego z napędem tradycyjnym, czyli ręcznym. Także skutery dla niepełnosprawnych mogą zostać sfinansowane w ten sposób.

Dofinansowanie PFRON do wózków dla niepełnosprawnych ma bardzo szeroki zakres. W ramach programu "Aktywny samorząd" można liczyć aż na 17.600 zł wsparcia! W tej kategorii cenowej mieszczą się naprawdę mocne wózki elektryczne inwalidzkie z wieloma udogodnieniami. Co interesujące, w szczególnych przypadkach dotacja PFRON może wynieść prawie 10.000 więcej. Do tego jednak potrzebna jest rekomendacja ekspercka. O szczegóły warto zapytać w lokalnych placówkach samorządowych.

Inne formy dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

PFRON to duża pomoc dla niepełnosprawnych w Polsce. Dziś jednak wózki elektryczne inwalidzkie mogą podlegać również refundacji NFZ. Niestety, kwota wsparcia w tym wypadku jest znacznie mniejsza – maksymalnie 3000 zł. Oznacza to, że jedne z tańszych modeli i tak wiążą się z kosztem własnym rzędu ok. 5000 zł. Niemniej z pomocy NFZ mogą skorzystać osoby cierpiące na schorzenia neurologiczne pod warunkiem, że refundacja wydatku na elektryczny wózek inwalidzki ma miejsce raz na 4 lata.

dofinansowanie do wózka elektrycznego inwalidzkiego