czwartek, 09 listopad 2023 10:05

Białkomocz. Jak się przygotować do badania?

białkomocz białkomocz Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Chociaż morfologia oraz badanie ogólne moczu są jednymi z najczęściej wykonywanych testów laboratoryjnych, wciąż wiele osób nie wie o tym, czy i jak powinno się do nich przygotować. O poniższym artykule wszystko o tym, czym jest białkomocz, kiedy do niego dochodzi i jakie działania podjąć (lub których nie podejmować) przed badaniem.

 

 

Czym jest białkomocz?

O białkomoczu (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/bialkomocz/) mowa w sytuacji, gdy wydalana jest większa ilość białka niż ta uznawana za prawidłową, co prowadzi do jego występowania w moczu. Nie zawsze jest efektem choroby – może występować fizjologicznie, np. w stanach wzmożonego wysiłku czy odwodnienia.

Przyczyny białkomoczu

Jedną z popularnych przyczyn pojawienia się białka w moczu jest zapalenie kłębuszków nerkowych. Jest to również jeden z symptomów niewydolności nerek, tocznia rumieniowatego układowego, chorób zapalnych i nowotworów dróg moczowych. Bywa też objawem współtowarzyszącym cukrzycy, choroby Fabry’ego, anemii sierpowatej czy zespołu Fanconiego.

Przygotowanie do badań przy białkomoczu

Na samym początku jasno należy podkreślić, że w przypadku wystąpienia białkomoczu kluczowe jest ustalenie przyczyny tego stanu. Skuteczne leczenie choroby podstawowej zwykle pozwala na opanowanie białkomoczu.

W diagnostyce różnicowej wykorzystuje się USG, badanie osadu moczu oraz liczne badania biochemiczne (np. GFR, stężenie wapnia, białka całkowitego i fosforanów).

Przed badaniami laboratoryjnymi przede wszystkim należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Bardzo istotne jest także prawidłowe nawodnienie, ponieważ niedobór płynów powoduje zagęszczenie moczu, co rzutuje na uzyskiwane wyniki. Warto unikać także spożywania dużych ilości kofeiny.

Białkomocz – objaw towarzyszący chorobom rzadkim

Zarówno wspomniana choroba Fabry’ego, jak i zespół Fanconiego, zalicza się do grona schorzeń rzadkich. Oznacza to, że choruje na nie mniej niż 5 na 10 tysięcy osób. Cechą charakterystyczną tych chorób jest niespecyficzność objawów, które łatwo przyporządkować do wielu bardziej popularnych dolegliwości. Z tego właśnie powodu pacjent może przez wiele odwiedzać kolejne gabinety lekarskie w poszukiwaniu diagnozy, wciąż nie otrzymując właściwego rozpoznania.

Fundacja Saventic specjalizuje się w szerzeniu wiedzy na temat chorób rzadkich, a dodatkowo udziela pacjentom bezpośredniego wsparcia. Po bezpłatną pomoc może zgłosić się każdy, kto boryka się z dotychczas niezdiagnozowanymi objawami. Wystarczy wypełnić formularze wywiadu lekarskiego oraz udostępnić swoją historię medyczną, której analizą zajmują się fundacyjni specjaliści. Wraz z zakończeniem tego procesu pacjent otrzymuje informację zwrotną i ewentualne wskazówki dotyczące dalszej diagnostyki.

Potrzebujesz więcej informacji na temat Fundacji lub chcesz zgłosić się po pomoc? Wejdź na stronę Fundacji.