wtorek, 05 marzec 2024 16:08

Jak szybko wraca się do formy po cesarskim cięciu?

cesarskie cięcie cesarskie cięcie fot. pixabay

Cesarskie cięcie, choć często nieplanowane, może być konieczne dla zdrowia matki i dziecka. Po operacji czeka cię okres rekonwalescencji, który warto dobrze poznać i przygotować się na niego. Po przebudzeniu z narkozy możliwe jest wystąpienie różnych objawów, takich jak ból gardła, ból głowy czy nawet nudności. Ważne jest, abyś była świadoma tych potencjalnych dolegliwości i przygotowała się na ich możliwe wystąpienie.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po CC?

Po cesarskim cięciu możesz czuć się osłabiona, a w płucach może zalegać wydzielina, prowokując kaszel. Ważne jest, abyś pozbyła się zalegającej wydzieliny, aby uniknąć infekcji dróg oddechowych. W przypadku zagrożenia zakażeniem, lekarz może przepisać odpowiednie antybiotyki.

Pierwsze chwile po operacji

Po operacji pacjentka jest przewożona do sali przejściowej, a następnie do sali pooperacyjnej, gdzie leży przez około 6 do 12 godzin, w zależności od jej stanu i procedur obowiązujących w danym szpitalu. Po cesarskim cięciu kluczowe jest odpowiednie wsparcie ze strony personelu medycznego oraz bliskich. Pamiętaj, że proces rekonwalescencji może być różny dla każdej kobiety, dlatego ważne jest, abyś dała sobie czas na powrót do pełnej sprawności. Zadbaj o siebie i swoje zdrowie, a wszystko będzie dobrze.

Opieka nad dzieckiem

Jeśli nie ma przeciwwskazań, już po 24–26 godzinach od cięcia możesz opiekować się dzieckiem. Położna podpowie, jak to robić (np. po operacji łatwiej jest zmieniać pieluchę na wysokim przewijaku niż w łóżeczku). Jeśli nie będzie komplikacji, do domu wrócicie po 3–6 dobach. Bezpiecznie możesz już wtedy nosić dziecko, ale robić zakupy czy wieszać firanki – dopiero po miesiącu.

Pokarm dla noworodka po cesarce

To mit, że po cesarce nie ma pokarmu. Rzadko zdarza się, że napełnianie piersi się opóźnia, jednak po 2–3 dniach zwykle wszystko przebiega bez problemu. Im wcześniej zaczniesz karmić, tym lepiej. Zdarza się, że w szpitalu dziecko przystawia do piersi położna jeszcze na sali pooperacyjnej. Zdaniem części lekarzy, stwarza to jednak ryzyko infekcji, dlatego trzeba poczekać, aż zostaniesz przeniesiona na oddział poporodowy. Na początku pokarmu może być mało, ale malec nie je zbyt dużo, a w razie potrzeby zostanie dokarmiony. Wkrótce mleka będzie aż za dużo. W czasie karmienia nasila się ból brzucha. To nie ma związku z cesarką – po naturalnym porodzie jest tak samo. To tylko sygnał, że macica się obkurcza i wraca do normy.

Źródło: Poradnik zdrowie, Vva