czwartek, 20 sierpień 2020 11:56

Jak wygląda opieka nad rodzicem chodzącym i obłożnie chorym? To warto wiedzieć

Opieka nad rodzicem Opieka nad rodzicem

Opieka nad rodzicem obłożnie chorym a tym samodzielnym wygląda zupełnie inaczej. Jednakże i w jednym, i w drugim przypadku warto zawczasu przygotować się na to, że któregoś dnia nasz tata bądź mama będzie potrzebować pomocy.

 

Opieka nad rodzicem jest naturalną koleją rzeczy. Im mama czy tata starsi, tym częściej chorują i trudniej im poruszać się we współczesnym świecie. Dlatego dzieci powinny zadbać o to, by dolegliwości były jak najmniej dokuczliwe, a jesień ich życia jak najspokojniejsza i przyjemna.

Opieka nad rodzicem – warto ustalić pewne kwestie

Opieka nad rodzicem zawsze należy do dzieci, zgodnie z zasadą „mama/tata wychował czy wychowała mnie – teraz ja wychowuję ją/jego”. Jeśli wiemy, że nie mamy możliwości otoczyć swoich bliskich troską osobiście, z powodu obowiązków zawodowych czy dalekiego miejsca zamieszkania, warto kontaktować się z bliskimi jak najczęściej telefonicznie, by chociaż w ten sposób kontrolować ich stan emocjonalny, samopoczucie itp.

Gdy mamy rodzeństwo, warto wspólnie ustalić, kto „na starość” zaopiekuje się rodzicami, czy będzie to opieka wspólna, czy ktoś weźmie za nią całkowitą odpowiedzialność i jak to będzie wówczas wyglądało (np. finansowo). Można też zastanowić się nad wynajęciem opiekuna na cały dzień bądź kilka godzin w tygodniu – w zależności od potrzeby. Dobrze jest porozmawiać o tym z mamą czy tatą i zapytać, czy nie chcieliby takiej formy pomocy.

Inaczej wygląda opieka nad osobami samodzielnymi a obłożnie chorymi

Gdy seniorzy są samodzielni, ich stan zdrowia pozwala na zajmowanie się sobą, to nie wolno zapominać, że często też potrzebują wsparcia i pomocy. Opieka nad rodzicem polega wówczas przede wszystkim na kontrolowaniu, czy stać ich na wykupienie niezbędnych leków, czy pamiętają o wizytach u specjalistów, badaniach i czy nie potrzebują pomocy w jakichś codziennych czynnościach. Okazuje się, że wiele osób cieszących się dość dobrym stanem zdrowia ma problemy z popuszczaniem moczu. Dlatego wielu ekspertów apeluje, by zwracać uwagę, czy podczas odwiedzin u bliskich nie pojawia się nieprzyjemna woń, albo czy mama bądź tata nie zaczęli się izolować od społeczeństwa bez konkretnego powodu (często wynika to ze wstydu przed brzydkim zapachem i mokrymi plamami na ubraniach). Wówczas wystarczy często zakup wkładów chłonnych czy pieluchomajtek i po problemie.

Inaczej zupełnie wygląda opieka nad rodzicem obłożnie chorym. W tym przypadku często musi się ona odbywać przez wiele godzin, a nawet całą dobę, w zależności od stanu zdrowia taty czy mamy. Jeżeli są chodzący, jest znacznie łatwiej, jednak i tu warto zadbać o pieluchomajtki czy wkłady chłonne, bowiem mogą nie zdążyć dojść do toalety. Także w nocy pampersy dla dorosłych są w tym przypadku jednym z podstawowych produktów, które zapewnią seniorom komfort. Dobrze jest także pomyśleć o skorzystaniu z pomocy opiekunki bądź pielęgniarki, szczególnie jeśli zachodzi konieczność np. podłączania kroplówek, robienia zastrzyków itp.