wtorek, 11 sierpień 2020 11:02

Sposoby na zmniejszenie bólu przy endometriozie w oczekiwaniu na operację

objawy endometriozy objawy endometriozy

Gdy w końcu, po latach udaje się ustalić źródło silnego, przeszywającego bólu, oczekiwanie na operacyjne leczenie endometriozy staje się dla pacjentek czasem pełnym nadziei i wiary w powrót do normalności. Ale jak radzić sobie z dolegliwościami bólowymi do tego czasu, jeśli środki farmakologiczne już od dawna zawodzą?

 

Endometrioza. Ból, który nie jest normalny

Kobiety mierzące się z niezdiagnozowaną endometriozą, często słyszą, że ból podczas miesiączki to coś normalnego. Tymczasem objawy endometriozy, z którymi się mierzą, są dużo silniejsze, niż typowa bolesna menstruacja. To kłujące, szarpiące, rozrywające lub nawet gryzące bóle, które, w zależności od umiejscowienia ognisk choroby, mogą promieniować do krzyża, lędźwi, pośladków, ud, łydek, nawet palców stóp. Zdarza się, że towarzyszą im nudności i wymioty, bolesne parcie na mocz, bóle w pachwinach, bóle nadbrzusza, okołoowulacyjne czy podczas stosunku oraz ślady krwi w moczu lub stolcu.

Endometrioza. Ból zredukuje operacja

Precyzyjne pozbycie się ognisk endometriozy, poprzez zabieg laparoskopowy, przynosi dużą ulgę. Nie zawsze ból mija całkowicie, ale pacjentki odczuwają radykalną zmianę nie tylko w zakresie samopoczucia fizycznego, ale także psychicznego. Zaletą zabiegów tego typu jest również mała inwazyjność – niewielka utrata krwi i maksymalna precyzja w usuwaniu niepożądanych ognisk chorobowych, pozwala na szybki powrót do pracy i innych aktywności.

Endometrioza. Ból a tabletki

Co do tego czasu? Niestety, nie wynaleziono jeszcze leku na endometriozę, więc jedyne tabletki, lub medykamenty w innej formie, jakie można przyjmować, to farmaceutyki przeciwbólowe. Kobiety, które od lat mierzą się z bolesnymi miesiączkami, sięgają zazwyczaj po takie leki na własną rękę, samodzielnie dobierając dawki i często zderzają się z przykrą prawdą: „nic nie działa”. Dlatego, jeśli należysz już do grona osób zdiagnozowanych, poproś lekarza, by dobrał rodzaj i dawkę leku specjalnie dla Ciebie. Uwzględni Twój poziom bólu, Twoje choroby towarzyszące, plany rozrodcze i inne indywidualne cechy organizmu.

Endometrioza. Ból skutecznie łagodzi odpowiednia dieta

Choć to dla wielu pacjentek może wydawać się nieprawdopodobne, badania naukowe potwierdziły, że odpowiednie odżywianie redukuje ból wywoływany endometriozą nawet o 30%. Dieta może bowiem zmniejszyć wewnętrzny stan zapalny i poprawić eliminację estrogenów z organizmu – to bowiem ten hormon jest odpowiedzialny za ciągły, nieprawidłowy wzrost komórek endometrium. Ogólne zasady żywienia pacjentek z endometriozą to:

  • Eliminacja produktów przetworzonych i słodzonych napojów.
  • Dostarczanie zdrowych kwasów tłuszczowych.
  • Dostarczanie antyoksydantów.
  • Wybieranie produktów bogatych w błonnik.
  • Wybieranie produktów o prostym składzie.
  • Jedzenie produktów sezonowych.
  • Samodzielne przygotowywanie posiłków.

 

Podobnie jak leczenie farmakologiczne, również dieta powinna być dobrana indywidualnie. Jeśli więc stwierdzono u Ciebie endometriozę, koniecznie weź pod uwagę pomoc dietetyka klinicznego

Szukasz kompleksowego wsparcia? Wrocławskie centrum leczenia endometriozy Medicus Clinic oferuje całościową opiekę kobietom zmagającym się z tą chorobą. W swojej ofercie, oprócz zabiegów laparoskopowych przy użyciu nowoczesnych urządzeń i specjalistycznej opieki medycznej, znajdziesz także opiekę dietetyka, który zadba o Twoje racjonalne odżywianie przed i po operacji. 

Źródło: Medicus – Specjalistyczne Centrum Medyczne z Wrocławia