wtorek, 09 lipiec 2024 15:20

Branża kosmetyczna pod presją przepisów

Branża kosmetyczna pod presją Branża kosmetyczna pod presją fot: pixabay

W ostatnich latach europejska branża kosmetyczna mierzy się z lawiną regulacji obejmujących każdy etap działalności – od pozyskiwania surowców po etykietowanie produktów. Zaostrzone przepisy pogarszają konkurencyjność firm z branży beauty. Zdaniem Cosmetics Europe nadmierne regulacje w postaci ograniczenia stosowania plastikowych opakowań czy deklaracji ekologicznych mogą hamować innowacyjność i osłabiać pozycję europejskich producentów na globalnym rynku.

Muszą inwestować, ale nie w biznes, tylko w przepisy

Jednym z głównych problemów wynikających z nowych regulacji jest ograniczenie liczby dozwolonych składników kosmetycznych. To stawia firmy w trudnej sytuacji. Zmuszone do modyfikowania swoich produktów muszą ponieść duże koszty i siłą rzeczy nie mogą przeznaczyć tych pieniędzy na rozwój biznesu, tworzenie nowych miejsc pracy i udogodnienia dla klientów.

Mimo że bezpieczeństwo produktów absolutnie jest dla branży beauty priorytetem, zbyt rygorystyczne przepisy mogą zablokować wprowadzanie innowacji niezbędnych do utrzymania konkurencyjności.

Branża apeluje o zrównoważone podejście do regulacji, które nie będzie nadmiernie obciążać producentów, a jednocześnie pozwoli realizować cele środowiskowe.