Nowoczesne systemy cyfrowe, a automatyzacja
Automatyzacja procesów magazynowania leków wynika przede wszystkim z wdrożenia systemów teleinformatycznych, które pozwalają na usprawnienie polityki magazynowej. Do rozwiązań wykorzystywanych w branży należą m.in. systemy WMS i TMS. Ich rolą jest kompleksowe zarządzanie magazynem oraz dostawami. Dzięki nim można śledzić łańcuch dostaw (na każdym etapie), monitorować magazynowanie leków z uwzględnieniem terminów ważności, automatyzować kompletację i wysyłkę, a także optymalizować trasę przewozową i kontrolować warunki, w których leki i farmaceutyki są przechowywane.
Robotyzacja, a automatyzacja w logistyce farmaceutycznej
Automatyzacja procesów magazynowych odbywa się również na poziomie stricte technicznym. W tym celu nowoczesny magazyn farmaceutyczny wdraża rozwiązania, które umożliwiają m.in. wprowadzenie:
automatycznego sortowania i kompletowania zamówień,
automatycznych regałów magazynowych,
robotów, które przeznaczone są do kompletacji zamówień,
dronów, które wykorzystuje się do transportu leków itd.
Logistyka farmaceutyczna a dostęp do informacji w czasie rzeczywistym
W procesie automatyzacji magazynowania leków kluczową kwestię odgrywa dostęp do informacji w czasie rzeczywistym.Dzięki niemu można efektywniej zarządzać dostępnymi zapasami, monitorować łańcuchy dostaw na każdym etapie przejazdu, poprawiać bezpieczeństwo przewożonego ładunku, a także reagować na sytuacje awaryjne, które mają miejsce podczas realizacji usługi transportowej.
Co ciekawe, firmy farmaceutyczne coraz częściej decydują się na outsourcing procesów logistycznych, wykorzystując doświadczenie wyspecjalizowanych usługodawców. takich jak na przykład pharmalink.pl. Dzięki nim magazynowanie leków jest procesem płynnym i odpowiadającym na realne potrzeby odbiorców, klientów i kontrahentów. Dzięki zastosowaniu outsourcingu możliwe jest również uzyskanie wielu innych korzyści, które niekoniecznie mają bezpośredni związek z automatyzacją. Jedną z nich jest np. obniżenie kosztów usług, gdyż zleceniodawca nie jest zmuszony do utrzymywania kosztownej infrastruktury i zaplecza technicznego.
Reasumując, automatyzacja w logistyce farmaceutycznej postępuje coraz szybciej i niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla klientów, jak i pacjentów. Wyższa dostępność leków i niezakłócone ciągi dostaw to priorytety.