poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:01

Gadżety, dzięki którym dziecko polubi mycie zębów

Gadżety, dzięki którym dziecko polubi mycie zębów Gadżety, dzięki którym dziecko polubi mycie zębów pixabay

Małe dzieci trudno namówić do codziennego mycia zębów. Muszą przerywać zabawę, koncentrować się na mało interesującej je czynności. Wykształcenie nawyków zajmuje miesiące o ile nie lata, a o zęby trzeba przecież dbać. Nie jest prawdą, że zęby niemowlaka nie psują się.

Tak samo jak nasze podatne są na bakterie. Co ciekawe, żeby mleczne u dziecka 5-7 lat potrafią zepsuć się bardzo szybko, jeśli nie będą odpowiednio i systematycznie czyszczone. Jak pomóc dziecku pogodzić się ze szczoteczką? Można wykorzystać kilka pomocnych gadżetów.

Wacik nasączony wodą

Higienę jamy ustnej powinniśmy rozpocząć już na etapie niemowlęcym. Mimo, że dziecko nie ma wtedy jeszcze ząbków lub ma ich co najwyżej kilka to równie mocno dbać trzeba o stan jego dziąseł. Usuwanie nalotu z dziąseł i języka zapobiega pleśniawkom lub tzw. próchnicy butelkowej. Jak dbać o czystość w buzi malucha? Sposobów jest kilka. Po pierwsze wodą z wacikiem. Wacik nasączony wodą nakładamy na palec i masujemy dziąsła. Nawet tak prosty zabieg pomoże zmyć z nich resztę mleka. W sklepach dostępne są już gotowe nakładki nasączone xylitolem. Dodatkowo często mają smaki dzięki czemu dzieci chętniej wezmą je do ust.

Sylikonowa nakładka

Bardziej zaawansowanym gadżetem jest nakładka sylikonowa na palec. Z jednej strony posiada wypustki przypominające włosie szczoteczki, z drugiej drobne wybrzuszenie, które masuje dziąsła. Są precyzyjne i umożliwiają swobodne manewrowanie w buzi malucha. Dedykowana jest maluchom, które mają już pojedyncze pierwsze zęby. Wypustki przypominające włosie pomagaj oczyścić nalot z ząbków lepiej niż wacik.

Szczoteczka gryzak

W pierwszym roku życia raczej nie ma co liczyć na to, że nasz maluch będzie pozwalał na manewrowanie szczoteczką i pastą w ustach. Skupić powinniśmy się nad tym by przyzwyczajać je do szczoteczki. W tym celu używać możemy specjalnego gryzaka. Mają podobną formę jak szczoteczka. Długa szyjka zwieńczona jest czym co przypomina główkę szczoteczki. Są jednak zabezpieczone ogranicznikiem, który nie pozwala dziecku wepchnąć gryzaka za daleko do gardła. Gryzak ten może dąć ulgę w ząbkowaniu, masować dziąsła, dodatkowo pomagając je czyścić.

Szczoteczki soniczne

Przeznaczone dla dzieci, które same szczotkują zęby. Delikatnie wibrują, dzięki czemu wspomagają ruch po płytce szkliwa. Często posiadają timer, który wyłącza ją automatycznie. Szczoteczki zawierają włosie, ale ich wibracja nie jest tak mocna jak szczoteczek elektrycznych. Cieszą się dobrą opinią. Warto sprawdzić na ile będą pomocne w naszym przypadku.

Miękkie szczoteczki dla dzieci

Pierwsze szczoteczki dla maluchów musza być miękkie. Minimalizują ryzyko uszkodzeń dziąsła przez mało delikatne szczotkowanie dziecka. Dedykowane są zarówno mlecznym jak i stałym zębom.

Szczoteczki elektryczne

Mają szerokie zastosowanie. Można szczotkować nimi zęby mleczne, stałe jak i implanty zębów. Nadają się również dla nieco większych już dzieci. Szczoteczka elektryczna zwykle jest cięższa od normalnej, to też wymaga pewnego chwytu. Dzięki ruchom wibracyjnym pomaga maluchom, które często tracą ochotę na szczotkowanie, wyczyścić większą powierzchnię zębów.

Dozownik do pasty

Pomocnym gadżetem dla dziecka, dla którego życie jest przecież nieustanną zabawa, może być dozownik do pasty. Zwykle ma kształt znanego bohatera. Aktywowany jest poprzez ruch ręki, nacisk lub też czujnik ruchu, który wypuszcza porcję pasty, gdy włożymy do niego szczoteczkę. Jest to ciekawy dodatek, który urozmaici dzieciom szczotkowanie.