wtorek, 26 kwiecień 2022 16:57

Jakie dodatkowe badania warto wykonać na początku ciąży?

http://mediprint.pl/ http://mediprint.pl/ pexels

Pierwszy trymestr ciąży to dobry moment na wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Jakie z nich warto zrobić? Sprawdź listę!

 

Dlaczego warto zbadać się na początku ciąży?

Najlepiej kompleksowe badania w ciąży wykonać jeszcze w pierwszym trymestrze, czyli do 13 tygodnia ciąży, dlatego nie można zwlekać z wizytą u lekarza.

Dzięki badaniom można odpowiednio przygotować swój organizm do ciąży i rozpocząć ewentualne leczenie, gdy wyniki będą nieprawidłowe. W ten sposób zarówno mama, jak i dziecko będą mogli przejść przez ten okres bezpiecznie. 

Pierwszy trymestr – jakie badania wykonać?

Wśród badań, które warto zrobić w pierwszym trymetrze ciąży, znajdują się:

Morfologia krwi

Jest to bardzo ważne badanie umożliwiające ogólną ocenę stanu organizmu. Na jego podstawie lekarz może wykryć nieprawidłowości, na przykład jak anemia, stany zapalne czy infekcje.

Grupa krwi i czynnik Rh

Jeżeli jeszcze nie znasz swojej grupy krwi oraz czynnika Rh, pierwszy trymestr ciąży to najlepszy moment, aby wykonać odpowiednie badania. Dzięki nim można również wykluczyć ryzyko konfliktu serologicznego. 

W przypadku ujemnego Rh u matki i dodatniego Rh u ojca należy wykonać dodatkowe badanie przeciwciał anty-D, inaczej anty-Rh.

Glukoza na czczo

W ciąży istnieje większe ryzyko pojawienia się cukrzycy określanej jako ciążowa. Warto więc regularnie kontrolować poziom glukozy na czczo.

Infekcje

Wiele infekcji jest niebezpiecznych dla kobiety w ciąży i dla jej płodu. Diagnostyka na podstawie badań krwi pozwala na ocenę, czy kobieta przeszła już zakażenie określonymi drobnoustrojami i umożliwia podjęcie odpowiednich działań, gdy infekcja jest aktywna.

W pierwszym trymestrze zaleca się wykonanie poniższych badań:

  • przeciwciała IgG przeciwko toksoplazmozie, różyczce oraz cytomegalii
  • test WR (odczyn Wassermanna) w kierunku kiły
  • test HIV w kierunku zakażenia wirusem HIV
  • badanie HBs stosowane w diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby typu B
  • badanie HCV do diagnostyki wirusowego zapalenia wątroby typu C

Choroby tarczycy

Warto też pamiętać o diagnostyce tarczycy, która w ciąży może nie działać prawidłowo i wymagać wsparcia. Niewłaściwe poziomy hormonów tarczycy mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. 

Podstawowe badanie to TSH, ale również można wykonać oznaczenia hormonów tarczycowych jak fT3 i fT4 oraz przeciwciał anty-TPO.

Pomiar ciśnienia tętniczego

Badania ciśnienia są rutynowymi badaniami w ciąży i prowadzone są podczas każdej wizyty u ginekologa. 

W trakcie ciąży może dochodzić do wahań ciśnienia krwi, jednak nie powinno być ono wyższe od 140/90. Zbyt wysokie ciśnienie może oznaczać nadciśnienie, stan przedrzucawkowy i zatrucie ciążowe (gestozę).

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu umożliwia diagnostykę schorzeń jak cukrzyca, stan przedrzucawkowy, gdy występuje białkomocz.

Badanie USG

Nie można zapominać o badaniu USG w pierwszym trymestrze ciąży. Zaleca się, aby było ono wykonane około 12 tygodnia, najlepiej pomiędzy 11 a 13 tygodniem. Badane są wtedy przezierność karkowa oraz markery zaburzeń genetycznych.

Kontrola stomatologiczna

Podczas ciąży zęby narażone są w wyższym stopniu na próchnicę i stany zapalne. Warto więc odwiedzić stomatologa.

Zobacz więcej na http://mediprint.pl/ i przygotuj się do ciąży kompleksowo!