piątek, 03 czerwiec 2022 18:50

Czy ochroniacze na buty to w szpitalach obowiązek?

Osłony na buty foliowe Osłony na buty foliowe pixabay

Kiedy ktoś wspomina o ochraniaczach na buty, często pierwszą rzeczą, jaka przychodzi mu na myśl, są szpitale. Czy szpitalne osłony na buty są koniecznością? Dlaczego warto ich używać? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

 

Unikaj bezpośredniego kontaktu skóry z butem

W przeszłości praktyką było ręczne nakładanie nakładek na buty przed szorowaniem lub wejściem do sterylnych pomieszczeń w szpitalu. Stwarza to jednak możliwość rozprzestrzeniania się szkodliwych bakterii. Jeśli członek personelu dotknie buta, a następnie klamki lub sprzętu w obszarze wysokiego ryzyka, zarazki mogą przeniknąć do bezpiecznego środowiska. Zamiast ręcznego nakładania nakładek na obuwie warto wypróbować bezdotykowy dozownik nakładek na obuwie. Ta metoda pozwala na higieniczne nakładanie nakładek na buty, dzięki czemu ryzyko jest niskie, a korzyści wysokie. Osłony na buty foliowe powinny być nakładanie, jak najbardziej sterylnie się da!

Często zmieniaj osłony na buty foliowe

Personel medyczny w szpitalu przemieszcza się bardzo szybko. Pomiędzy zabieraniem pacjenta na ostry dyżur, szorowaniem na sali operacyjnej czy wchodzeniem na oddział oparzeń łatwo zapomnieć o konieczności zmiany nakładek na obuwie. Nowe pokrowce na buty dla różnych środowisk są niezbędne, aby uniknąć zakażenia krzyżowego. Nie przenoś zarazków ze skrzydła pediatrycznego na OIOM. Zmieniaj często okrycia na obuwie i pomóż w utrzymaniu bezpieczeństwa w sterylnych środowiskach.

Noś odpowiednie ochraniacze na buty

Nie wszystkie ochraniacze na buty są jednakowe. Ratownicy medyczni mogą wymagać ochraniaczy ze wzorami antypoślizgowymi, natomiast chirurdzy mogą wymagać pełnej ochrony przed płynami. Decydując, co jest dla Ciebie odpowiednie, dobrze się zastanów. Na szczęście istnieje pokrowiec na buty do każdego zadania i zadanie dla każdego pokrowca na buty. W końcu odpowiedzialne używanie pokrowców na buty może mieć decydujące znaczenie w niestabilnym środowisku. Nie tylko lekarze, ratownicy medyczni, czy pielęgniarki powinni nosić ochraniacze na buty. Każdy odwiedzający powinien je mieć na swoich butach. Nikt przecież nie chce, aby nieznane zarazki ze szpitala przeszły z nim do jego domu, pracy, czy innego miejsca użyteczności publicznej. Pomimo tego, że aktualnie nie ma wymogów prawnych do stosowania obowiązkowego jednorazowych ochraniaczy na obuwie dla osób odwiedzających pacjentów w szpitalach, to i tak zachęcamy, a wręcz namawiamy, aby zachować rozsądek i zabezpieczyć się przed potencjalnymi chorobami. Obok nas może przebywać osoba z obniżoną odpornością, dla której bakterie i wirusy przeniesione na obuwiu prosto ze szpitala mogą być bardzo niebezpieczne.