środa, 11 maj 2022 10:59

Chirurgia refrakcyjna oka

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Chirurgia refrakcyjna Chirurgia refrakcyjna pixabay

Chirurgia refrakcyjna zajmuje się operacyjnym usuwaniem wad wzroku. Pozwala ona na przywrócenie normalnego widzenia pacjentom, którym inne metody nie są w stanie pomóc.

Dzięki chirurgii refrakcyjnej promienie światła załamywane są prawidłowo.

Wady refrakcji – jakie występują

Pacjenci zgłaszający się do okulistów przeważnie cierpią na jedną z trzech rodzajów wad. Dotknąć mogą one pacjentów w każdym wieku, choć niektóre z nich występują częściej w pewnych grupach wiekowych. Pierwsza z nich to krótkowzroczność, czyli wada polegająca na ogniskowaniu się promieni światła przed siatkówką. Osoby z tą wadą skarżą się na niewyraźnie widzenie, gdyż do siatkówki trafia już obraz pozbawiony ostrości.

Druga wada to nadwzroczność zwana także dalekowzrocznością. W tym przypadku promienie światła załamują się za siatkówką, ze względu na nietypowy kształt gałki ocznej. Pacjent dobrze widzi przedmioty znajdujące się daleko, a niewyraźnie te w niewielkiej odległości od niego. Trzecią wadą refrakcji jest astygmatyzm. Jest to wada polegająca na zaburzeniu symetrii oka, przez co promienie świetlne załamują się inaczej w pionie niż w poziomie. Wynikiem tego jest niewyraźny, rozmyty obraz.

Chirurgia refrakcyjna oka – metody leczenia

Obecnie stosuje się trzy operacyjne metody leczenia zaburzeń refrakcji oka. Najbardziej znana z nich to laserowa korekcja wzroku. W metodzie tej wykorzystuje się laser, który z użyciem wysokiej temperatury odparowuje część tkanki rogówki, by nadać jej właściwy kształt. Dzięki temu promienie światła padają na właściwe miejsce, a wada jest niwelowana. Chirurgia refrakcyjna to także wymiana soczewki pacjenta na sztuczny implant. Metoda ta jest najczęściej stosowana w przypadku współwystępowania zaćmy lub zmętnienia soczewki. Zabieg taki jest bezpieczny i zalecany u pacjentów w wieku powyżej 40 lat.

Trzecia metoda to wszczepienie dodatkowej sztucznej soczewki do gałki ocznej pacjenta. Najczęściej umieszcza się ją za tęczówką, a przed soczewką pacjenta. Dzięki temu załamanie się promieni światła zostaje przesunięte na właściwe miejsce, a pacjent znowu może cieszyć się zdrowym wzrokiem.

Chirurgia refrakcyjna oka – zaufaj najlepszym

Profesjonalny sprzęt wysokiej jakości do przeprowadzania wyżej opisanych zabiegów oferuje sklep MDT.pl. Dlatego też warto zapoznać się z jego ofertą i uzupełnić wyposażenie Twojego gabinetu okulistycznego. Skorzystasz na tym Ty, jak i także Twoi pacjenci.

Nie czekaj, odwiedź już dzisiaj stronę MDT.pl i sprawdź, ile możesz zyskać!