czwartek, 14 kwiecień 2022 18:46

Jakie akcesoria są potrzebne do przeprowadzenia badania EKG?

Hurtownia sprzętu medycznego Hurtownia sprzętu medycznego Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W branży medycznej wykorzystuje się nie tylko profesjonalne urządzenia, ale również wiele rozmaitych akcesoriów. W tym również takich do aparatu ekg.

Co jest potrzebne, by prawidłowo przeprowadzić badanie i gdzie kupować niezbędne akcesoria do aparatów ekg? Podpowiadamy w naszym artykule.

Papier do ekg i ktg

Hurtownia sprzętu medycznego to najlepsze miejsce, by zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt oraz przeznaczone do niego akcesoria, bez których niemożliwe byłoby wykonywanie badań. Wymienić tu można chociażby: papier ktg do ekg, usg Sony Mitsubishi, czujniki tlenowe Spo2, elektrody ekg, żel do ekg i usg, akcesoria, elektrody do defibrylatora, kabel ekg itd. Tych produktów jest naprawdę szeroka gama.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia gabinetu jest wysokiej jakości papier do ekg. Potrzebny jest specjalistyczny papier termiczny, który należy dobierać do konkretnego urządzenia. Papier ten występuje bowiem w różnych wariantach. Dostępny jest pod postacią arkuszy lub rolek, a także może się różnić wymiarami.

Papiery do ktg posiadają nadruk siatki milimetrowej, a także wartości tętna oraz TOCO. Dobrą jakość zapewniają na przykład produkty Mr Green. W przypadku badania KTG najczęściej wybierany jest papier o szerokości 110 mm.

Co jest potrzebne do wykonania badania ekg?

Do wykonania badania ekg jest potrzebne oczywiście odpowiednie urządzenie. Ponadto niezbędne są elektrody, takie jak: gruszkowe, klipsowe czy blaszkowe.

To nie wszystko. Przeprowadzający badanie lekarz będzie potrzebował żelu do usg lub pasty abrazyjnej (częściej stosowanej w przypadku jednorazowych elektrod). Żele zwiększają przewodzenie, a tym samym podnoszą jakość badania i wpływają na rzetelność wyniku. Konieczne jest również zaopatrzenie gabinetu w kable pacjenta.

Do niektórych badań (na przykład do spirometrii przesiewowej) przyda się z kolei przystawka spirometryczna. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację samego urządzenia, to niezbędne są pokrowce na aparat ekg. Pokrowiec chroni urządzenie przed wnikaniem wilgoci i osiadaniem kurzu, a tym samym przedłuża jego żywotność. Ponadto najczęściej wykonywany jest w materiału ognioodpornego.

Akcesoria do aparatu EKG – dlaczego są tak ważne?

Rzetelność badania zależy od wielu czynników, w tym również od kompetencji lekarza oraz od samego pacjenta. Niemniej dużą rolę odgrywa wysokiej klasy sprzęt, ale również zastosowane do badania akcesoria. Powinny to być akcesoria najwyższej jakości. Dobrej jakości podłoże, odpowiednia grubość papieru i czytelny wydruk – wszystko to ma wpływ na komfort podczas przeprowadzania badania i pozwala na prawidłowy odczyt wyników.