czwartek, 25 luty 2021 16:11

Myśli samobójcze u dzieci

pomoc psychoterapeutyczna pomoc psychoterapeutyczna

Wiele dzieci doświadcza w okresie dojrzewania przelotnych myśli samobójczych i nie podejmuje przy tym prób samobójczych. Już kilkuletnie dziecko może mieć myśli samobójcze. Co wpływa na ich powstawanie? Jak im zaradzić?

 

Moje dziecko ma myśli samobójcze

Rozważania nad sensem życia, tego czy istnieje życie po życiu ziemskim i jakie ono może być jest naturalnym elementem rozwoju i dojrzewania każdego człowieka. Bywa jednak, że młody człowiek zaczyna mówić o śmierci, czasem nawet wprost oznajmiając, że chce pozbawić się życia. Jak zareagować i co zrobić, gdy temat myśli samobójczych pojawi się w rozmowie z dzieckiem lub nastolatkiem?

Jak pomóc nastolatkowi gdy ujawni myśli samobójcze.

Wielu dorosłych nosi w sobie przekonanie, że rozmowa z młodym człowiekiem na trudne tematy jest niemal równoznaczne z zaproszeniem go do ich robienia. Nic bardziej mylnego. Rozmowa, która daje poczucie zrozumienia i wsparcia, zwykle pozwala na rozładowanie napięcia. Naukowcy dowiedli, że nieumiejętność rodziców do słuchania własnych dzieci jest znaczącym czynnikiem prognozującym samobójcze myśli u dziecka. Dlatego też nigdy nie bagatelizuj i nie odpowiadaj milczeniem na taki sygnał od swojego dziecka. Nie oskarżaj, nie oceniaj i nie obwiniaj nastolatka. To czego on oczekuje i czego potrzebuje, to obecność, cierpliwość i troska. W depresji myśli samobójcze często nabierają na sile, warto w takiej sytuacji pokazać młodemu człowiekowi, że jest się przy nim i że może on liczyć na pomoc. Warto też wspomnieć nastolatkowi o kontakcie ze specjalistą takim jak psycholog czy psychiatra i nie odwlekać wizyty u niego. Wyrażenie przez rodzica troski o dziecko i próba znormalizowania wizyty u specjalisty może być pomocna w procesie oswajania się z koniecznością podjęcia takowej.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz wątpliwości nie zwlekaj, zajrzyj na trzymsie.pl. Znajdziesz tutaj fachową pomoc psychoterapeutyczną dla swojego dziecka.

Jeżeli Twoje dziecko jest w kryzysie i potrzebujesz natychmiastowej pomocy, skorzystaj z Linii Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, która jest czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu, pod numerem telefonu::800 702 222.