środa, 03 luty 2021 10:06

Oświetlenie awaryjne – dlaczego jest ono tak ważne?

Pomiary oświetlenia awaryjnego Pomiary oświetlenia awaryjnego

 Światło elektryczne jest dziś podstawą cywilizowanego świata, ponieważ uniezależnia nas od oświetlenia naturalnego, czyli słońca. Obecnie ludzie tak bardzo przyzwyczaili się do oświetlenia elektrycznego, że niemalże zapomnieli, iż instalacja elektryczna nie jest niezawodna.

Krótsze lub dłuższe awarie prądu zdarzają się dość często, dlatego też niezwykle ważną rolę odgrywa instalacja oświetlenia awaryjnego.


W jaki sposób oświetlenie awaryjne zapewnia bezpieczeństwo?

Oświetlenie awaryjne jest obowiązkowe w każdym budynku, w którym znajduje się duża ilość ludzi. Nawet bardzo krótka przerwa w dostawie energii elektrycznej powoduje wyłącznie instalacji świetlnej. Takie sytuacje są niezwykle niebezpieczne, ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo wybuchu paniki. Ludzie, którzy nagle zaczynają uciekać, działają instynktownie, ponieważ zaczyna działać wówczas tak zwana psychologia tłumu. Panika wyłącza w ludziach zdrowy rozsądek i chłodną ocenę sytuacji, co skutkuje tratowaniem się nawzajem. Instalacja oświetlenia awaryjnego ma na celu zminimalizowanie ryzyka wybuchu paniki do zera, ponieważ kiedy system wykryje tylko brak zasilania, to automatycznie włącza się oświetlenie awaryjne, które zasilane jest niezależnie od instalacji elektrycznej, dzięki czemu działa nawet podczas awarii prądu. Warto wyraźnie podkreślić, że oświetlenie awaryjne zapobiega wybuchowi paniki, ponieważ delikatne światło bardzo wyraźnie wskazuje drogę ewakuacji z budynku. Taka instalacja doskonale sprawdza się w każdym budynku, w którym przebywa wiele osób, jednakże najbardziej przydatna jest w miejscach, które charakteryzują się bardzo małą ilością światła dziennego (sale koncertowe, sale kinowe, kluby, dyskoteki). Ważne jest jednak, aby instalacja oświetlenia awaryjnego nie tylko była zamontowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale także generowała odpowiednią ilość światła. Oświetlenie awaryjne nie może być zbyt słabe, ponieważ nie będzie wówczas wyraźnie pokazywało drogi ewakuacyjnej. Co więcej, zbyt mocne światło też nie jest odpowiednie, ponieważ dezorientuje i może utrudniać ewakuację.

W jaki sposób mierzy się instalację oświetlenia awaryjnego?

Pomiary oświetlenia awaryjnego wykonywane są za pomocą bardzo czułego luksometru, który jest w stanie dokładnie zmierzyć natężenie instalacji. Co więcej, specjalistyczne luksomierze wykrywają także równomierność oświetlenia awaryjnego, która jest szczególnie istotna w tzw. strefach wysokiego ryzyka. Ważne jest, aby pomiary oświetlenia wykonywane były przez wykwalifikowanych zawodowców, którzy dokładnie zbadają całą instalację. Regularne pomiary instalacji oświetlenia awaryjnego są niezwykle istotne, ponieważ od jej sprawności zależy ludzkie bezpieczeństwo, zdrowie i życie. Według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych, pomiary oświetlenia awaryjnego muszą być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. 

Oświetlenie awaryjne stanowi podstawę bezpieczeństwa danego obiektu, dlatego regularne pomiary natężenia światła w takiej instalacji zapewniają najwyższy poziom ochrony.