wtorek, 01 czerwiec 2021 12:52

Sala weselna, fotograf, data – jakie formalności są najważniejsze przy załatwianiu ślubu?

organizacja ślubu międzynarodowego organizacja ślubu międzynarodowego pixabay

Ślub to bardzo ważne wydarzenie w życiu dwojga młodych osób, ale także i ich rodzin. Dlatego też oprawa tego dnia bardzo często jest niezwykle uroczysta. Często decyzja o ślubie zapada pod wpływem impulsu i chce się związek zawrzeć jak najszybciej.

Trzeba tutaj jednak pamięta o tym, że same formalności mogą czasami zająć wiele czasu, a załatwienie odpowiedniej oprawy może trwać jeszcze dłużej. O czym zatem należy pamiętać, załatwiając ślub i wesele?

Wizyta w urzędzie – jak długo załatwia się ślub?

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania związane z załatwianiem oprawy i umawianiem terminów czy to w kościele, czy też w restauracjach, udaj się do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego. Tam dowiesz się, co dokładnie trzeba załatwić i czy nie ma żadnych przeszkód ku temu, by zawrzeć związek małżeński. Same formalności w urzędzie nie zajmują wiele czasu, a chęć zawarcia związku małżeńskiego należy potwierdzić i złożyć co najmniej na miesiąc przed ślubem oświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Nieco więcej czasu i formalności może wymagać organizacja ślubu międzynarodowego. Co dokładnie jest potrzebne w takiej sytuacji, również dowiesz się w urzędzie, a także na rządowych stronach dotyczących spraw obywatelskich.

Oprawa wesela – jakie są najważniejsze kwestie związane z tym tematem?

Kiedy już kwestie związane ze ślubem w urzędzie zostały ustalone, można zabierać się za organizacje pozostałych elementów uroczystości. Jeżeli planujesz ślub na kilka miesięcy wprzód, pamiętaj o tym, że złożone przez Ciebie w urzędzie oświadczenie jest ważne 6 miesięcy, po tym czasie będzie trzeba złożyć nowe.

Ciekawym pomysłem przed przystąpieniem do przygotowań do ślubu jest wybranie motywu przewodniego wesela. To właśnie do niego będzie dobierać się pozostałe elementy będące częścią uroczystości. W ostatnich latach bardzo modne stały się także wesela w plenerze. A z uwagi na sytuację pandemiczną, także same śluby (cywilne) coraz częściej odbywają się w przestrzeni otwartej.

Profesjonalny fotograf na weselu – o czym pamiętać przy wyborze?

Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniego fotografa, który upamiętni ten wyjątkowy dzień. Jedną z ciekawszych propozycji ostatnich lat, jeśli chodzi o zdjęcia ze ślubu są rozbudowane fotoreportaże. Usługa ta polega na tym, że fotograf towarzyszy Młodej Parze przez cały dzień i zatrzymuje w kadrze wyjątkowe momenty, emocje, ulotne chwile. Dzięki temu po jakimś, czasie oglądając zdjęcia, można przypomnieć sobie dokładnie, co wydarzyło się, praktycznie minuta po minucie.

Przy wyborze fotografa, jeśli zależy Ci na konkretnej usłudze, przejrzyj dokładnie portfolio i zobacz, w jakich zdjęciach się on specjalizuje. Przykładowe reportaże ślubne znajdziesz między innymi na stronie Paweł Kotas Fotografia. Możesz też przeczytać opinie na temat danej osoby w sieci. To znacznie ułatwi Ci zawężenie wyboru pomiędzy kilkoma ofertami. Ostateczną decyzję podejmij po rozmowie z fotografem i ustaleniu szczegółów.