wtorek, 18 maj 2021 18:42

Domowe sposoby na pielęgnację skóry trądzikowej

doktorfit doktorfit pixabay

Derma ludzka, a właściwie jako naturalna powłoka ochronna pokrywa nasz organizm od zewnątrz. Chroni go przed utratą wody, wychłodzeniem czy przegrzaniem, promieniami UV albo choćby patogenami próbującymi się dostać do naszego organizmu. Jak wiadomo, jest ona niezwykle delikatna i wrażliwa.

 

Jej podatność na uszkodzenia jest praktycznie wszędzie taka sama oraz nie jest za bardzo zależna od jej koloru lub kraju zamieszkania. Szczególnie newralgiczna jest skóra trądzikowa, która z różnych przyczyn może też pojawić się w późniejszym wieku, nie tylko u osób nastoletnich. Jak właściwie powinniśmy właściwie dbać o skórę twarzy?

Czym tak naprawdę jest trądzik?

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości o podłożu dermatologicznym. Schorzenie atakuje nie tylko nabłonek naskórka u młodzieży w wieku dojrzewania, ale problem ten dotyka również osoby dorosłe. Jego wyraźnymi i charakterystycznymi objawami są: wykwity i zmiany skórne o różnym stopniu nasilenia, w tym zaskórniki, ropne krosty, guzki, tzw. cysty czy choćby powstające grudki.

Ważne!

Najczęściej podawaną przez lekarzy dermatologów przyczyną występowania trądziku są zaburzenia ze strony układu hormonalnego. W czasie ich trwania dochodzi do nadprodukcji sebum. Jednocześnie dermatolodzy do czynników predysponujących zaliczają też: nieodpowiednią pielęgnację skóry twarzy, złe nawyki żywieniowe (np. spożywanie nadmiernej ilości słodyczy), a także stres.

W takich sytuacjach leczenie schorzenia powinno mieć miejsce w poradni dermatologicznej, aczkolwiek warto spróbować też równie skutecznego w działaniu domowego wsparcia terapii farmakologicznej ustalonej wspólnie z lekarzem prowadzącym. Są to domowe metody walki z trądzikiem, które bazują wyłącznie na naturalnych składnikach. [Źródło: www.doktorfit.edu.pl]

Walka z trądzikiem za pomocą domowych kuracji

Jak powinniśmy właściwie dbać o naszą skórę twarzy?

Jednym z wielu dostępnych sposobów dbania, pielęgnacji cery, są np. domowe kuracje na bazie całkowicie naturalnych składników składających się głównie z warzyw oraz owoców, a także odpowiednia dieta na trądzik.

Domowe skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy, różowaty oraz zmiany skórne występujące u dorosłych mają przede wszystkim za zadanie:

  • złagodzić objawy podrażnionej lub zmienionej chorobowo skóry,
  • zastopować dalszy rozwój przewlekłych stanów zapalnych,
  • przyspieszyć proces regeneracji cery
  • zapewnić naszej skórze czynną ochronę przed oddziaływaniem na jej powierzchnię szkodliwych czynników,
  • utrzymywać ciągłą profilaktyczną pielęgnacji nabłonka skórnego

Pamiętajmy też o tym, że w walce z występującymi zmianami na zewn. strukturze dermy (skóry) twarzy, żebyśmy mogli zauważyć pierwsze widoczne pozytywne efekty leczenia, musimy zaopatrzyć się w cierpliwość oraz co dość istotne w całej terapii, codziennie regularnie powtarzać czynności pielęgnacyjne.

Jak wyleczyć trądzik domowymi sposobami?

Przestawmy sobie teraz krótko najskuteczniejsze metody z cyklu domowego poradnika pt.: "Pielęgnacja skóry trądzikowej — domowe sposoby" na jej regenerację. Najbardziej znane i przynoszące zadowalające rezultaty związane z domowymi metodami walki z trądzikiem są:

  1. Systematyczne, czyli codzienne przemywanie twarzy tonikiem, którego głównym składnikiem jest zielony ogórek. Warzywo zawiera w sobie dużo witamin z grupy A, C, E. Witamy te, odżywiają nabłonek skóry oraz wspomagają jego całkowitą regenerację. Co istotne, witamina E zmniejsza i wspomaga proces gojenia się oraz zasklepianie się małych blizn skórnych i podskórnych.

RECEPTURA:

[Tonik w stylu DIY, czyli "zrób to sam/ a"]: Tonik na bazie tego warzywa możemy zrobić sami w domu, w bardzo prosty sposób. Żeby zrobić ogórkowy preparat tonizujący, musimy zetrzeć go na tarce oraz dokładnie wymieszać w miseczce z ciepłą wodą + 1 małą łyżeczką miodu. Po upływie 2–3 godzinach, gotowy roztwór przelewamy przez sitko do szczelnie zamykanej buteleczki. Najlepiej preparat przelać do butelki wykonanej z ciemnego szkła, które chroni miksturę przed promieniami słonecznymi. Gotowym preparatem powinniśmy, przemywać twarz 2 razy dziennie Zalecamy, by taki zabieg pielęgnacyjny przeprowadzać rano i wieczorem przed nałożeniem kremu.

  1. Diametralna, ale i stopniowa zmiana nawyków żywieniowych: Stosowane domowe sposoby na trądzik obejmują swoim zakresem profilaktycznym również zalecenia dietetyczne. Ponieważ pożywane przez nas pokarmy mają ogromnie ważny wpływ na ogólną estetykę cery. Osobom zmagającym się z trądzikiem przede wszystkim zalecamy ograniczenie w jadłospisie potraw smażonych, tłustych, pikantnych, szczególnie też powinniśmy unikać żywności zawierającej duże ilości cukru (w tym słodycze). Osoby z tendencją do występowania u nich trądziku, równocześnie powinny znacznie ograniczyć spożycie produktów wysokoprzetworzonych i dań typu "fast food". Zamiast ich zalecamy spożywanie sporej ilości warzyw oraz owoców, a także ryb, czy orzechów lub nasion bądź samych zbóż.
  2. [Maseczki jako skuteczne domowe antidotum zwalczające objawy trądziku]: Wysoką skutecznością w walce z trądzikiem wykazują się samodzielnie przygotowane domowe maseczki na twarz. Ich podstawowymi składnikami są naturalnie występujące w przyrodzie substancje, które cechują się licznymi właściwości pielęgnacyjno- leczniczymi. Możemy je stosować do 2–3 razy w tygodniu. Pamiętajmy, aby zawsze świeżo sporządzoną maseczkę nakładać na jak najdokładniej oczyszczoną powierzchnię skóry twarzy, a także, by zmyć nałożoną maskę ciepłą wodą (lecz nie gorącą wodą) po upłynięciu około 10–20 minut.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Najbardziej zalecane przez nas maseczki domowe na trądzik, ich receptury w swoim składzie zawierają m.in.:

  • miód + sok z cytryny,
  • kurkumę+ miód oraz dodatek w postaci jogurtu naturalnego,
  • płatki owsiane + mleka z dodatkiem miodu,
  • rumianek + zmieszane razem z sieniem lnianym zioło rozmarynu,
  • truskawek + miodu z dodatkiem jogurtu naturalnego.

Profilaktyka przeciwtrądzikowa

Dermę powinniśmy pielęgnować 2 razy dziennie. W pierwszym etapie zawsze musimy skórę twarzy delikatnie oczyścić, np. za pomocą pianką lub emulsją do mycia twarzy.

W kolejnej fazie pielęgnacji skóra musi zostać przez nas delikatnie osuszania oraz wytarta bawełnianym i czystym płatkiem kosmetycznym, który jest nasączony wcześniej już przygotowanym domowym tonikiem z ogórka. Po odczekaniu na wchłonięciu się roztworu musimy teraz nałożyć krem nawilżający.

Niemniej jednak należy zawsze brać pod uwagę to, że preparat używany przez nas na co dzień musi zapewnić nam ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Polecamy powtarzania czynności związanej z nałożeniem maseczki, tak do 2–3 razy w tygodniu.

Naturalne domowe sposoby na blizny po ustąpieniu trądziku

Całkowicie bezpieczne w 100 proc. naturalne metody na usuwanie blizn po zejściu trądzika z twarzy to:

  • systematyczne przemywanie dermy twarzy przy pomocy delikatnie rozcieńczonego soku z cytryny w roztworze wodnym,
  • nakładanie na twarz maseczki przygotowanej z miodu + śmietany oraz brązowego cukru,
  • masowanie skóry twarzy świeżym olejem kokosowym,
  • nakładanie na blizny domowego dermokosmetyku z dodatkiem roślinnego ekstraktu z aloesu,
  • masowanie twarzy z użyciem olejku lawendowego lub herbacianego albo jakiegokolwiek innego (przy czym, środek musi być przeznaczony do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych cery).

Ważne!

Powstające po trądzikowe widoczne i niestety brzydkie zmiany, są one skutkiem uszkodzenia nabłonka naskórka, do którego najczęściej dochodzi w czasie mechanicznego usuwania, np. zaskórników. Leczenie takiego rodzaju dolegliwości bywa długotrwałe, jednakże przynosi oczekiwane i zamierzone efekty.

Podsumowanie

W pełni naturalne domowe metody walki z trądzikiem, które są wykorzystywane w codzienny dbaniu o naszą cerę, są zawsze skutecznym wsparciem rozpoczętego i kontynuowanego leczenia farmakologicznego. Zabiegi te mają trzy główne lecznicze cele. Po pierwsze nie mają one zastąpić farmakologicznej terapii, ale mają ją wspomóc.

Po drugie mają za zadanie złagodzić ujawniające się na skórze objawy i przyśpieszyć proces jej odbudowy. Po trzecie, domowe zabiegi są doskonałym remedium (rozwiązaniem) stosowanym na poprawę ogólnego wyglądu skóry twarzy.

Są one skuteczne nawet u osób, u których ma miejsce tworzenie się rozległych, lecz równocześnie niewielkich rozmiarów blizn — po wstępnym wyleczeniu trądziku.