czwartek, 17 listopad 2022 15:29

Antykoncepcja: Jak najlepiej się zabezpieczyć? Wyróżniony

antykoncepcja: jak najlepiej się zabezpieczyć antykoncepcja: jak najlepiej się zabezpieczyć pixabay

Niektóre środki antykoncepcyjne są bardziej skuteczne niż inne. Niektóre chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a inne nie. Szczegółowo wyjaśniamy, jak działają poszczególne metody i na czym polegają różnice.

Jakie metody antykoncepcyjne polecają lekarze?

Aby metoda antykoncepcyjna została uznana przez organizacje medyczne i międzynarodowe środowiska medyczne, musi spełniać kilka kryteriów. W skrócie: być skuteczną i bezpieczną. Parametry te muszą być potwierdzone badaniami klinicznymi i metaanalizami. Na przykład gąbka dopochwowa z kwaskiem cytrynowym nie jest metodą antykoncepcyjną i nie chroni przed ciążą. A środki plemnikobójcze są uznawane za środek antykoncepcyjny, choć nie najpewniejszy.
Wszystkie środki antykoncepcyjne omówione poniżej są oficjalne i wymienione jako środki antykoncepcyjne w międzynarodowych źródłach medycznych — CDC, NHS, Planned Parenthood i wielu innych.

Barierowa metoda antykoncepcji

Niedrogie produkty, które można kupić w aptece bez recepty. Utrzymuje plemniki mężczyzny poza macicą kobiety, przez co nie dochodzi do zapłodnienia. Stosowane bezpośrednio przed seksem — nie wymagają dodatkowego przygotowania. Są odpowiedni dla każdego.
Do antykoncepcji barierowej zaliczamy prezerwatywy — męskie i damskie, środki plemnikobójcze, diafragmę, kapturek i gąbkę antykoncepcyjną.

Prezerwatywy

Istnieją prezerwatywy męskie i prezerwatywy damskie. Prezerwatywa męska powinna być założona na penisa w stanie wzwodu. Przy główce naciąga się końcówkę prezerwatywy, następnie prezerwatywę rozwija się do podstawy penisa. Jeśli zrobisz to dobrze, to skuteczność wynosi 98%. Jednak w prawdziwym życiu jest około 82%. Bo prezerwatywy czasem się rozrywają, są źle założone, używane dwa razy itd.
Prezerwatywa dla kobiet ma postać cylindra z dwoma pierścieniami na końcach. Jest ona podobna do miseczki menstruacyjnej w odwrotnej kolejności: zamknięta część prezerwatywy skierowana jest do pochwy, natomiast otwarta na zewnątrz. Skuteczność w idealnym zastosowaniu to 95%, w praktyce to około 79%.

Spermicydy

Substancja chemiczna, która spowalnia ruch plemnika i uniemożliwia mu przedostanie się do macicy i zapłodnienie komórki jajowej. Spermicydy występują w kremach, żelach i czopkach. Jeśli stosujesz je samodzielnie, ryzyko zajścia w ciążę wynosi 28%. Dla większego bezpieczeństwa lepiej połączyć je z prezerwatywą lub diafragmą.

Membrana i nasadka

Produkt jest wprowadzany do pochwy i pokrywa szyjkę macicy: prawdziwa tarcza przed niechcianą ciążą. Różnią się wielkością i składem: membrana wykonana jest z gumy lub lateksu, natomiast nasadka z gumy lub silikonu. Skuteczność 80-90%, jeśli nie stosuje się dodatkowo środka plemnikobójczego. W przypadku plemników wskaźnik skuteczności wynosi 92-96%, co przekłada się na 4-8 ciąż rocznie na 100 kobiet.

Gąbka antykoncepcyjna

Alternatywa dla membrany i nakładki. Jest to krążek z poliuretanu nasączony środkiem plemnikobójczym. Może pozostać w pochwie przez 24 godziny. Posiada na końcu pętlę, podobną do tamponu sanitarnego. Po użyciu gąbkę wyciąga się również poprzez pociągnięcie za pętlę.
Jest to wygodne, ale mało skuteczne — przegląd Cochrane donosi, że gąbka chroni przed ciążą gorzej niż diafragma czy czepek. Ze 100 kobiet, które przez rok stosowały gąbkę antykoncepcyjną, 17 zaszło w ciążę.

Skojarzone doustne środki antykoncepcyjne

Są to tabletki z hormonami w środku, które blokują owulację, czyli nazwę nadaną wyjściu komórki jajowej do jamy macicy na spotkanie z plemnikiem i poczęcie dziecka.
Jeśli zrobisz wszystko zgodnie z instrukcją i przyjmiesz tabletkę ściśle o tej samej porze i bez pominięć, 99% skuteczności jest zapewnione. Natomiast w praktyce jest to około 91%, bo często zapomina się o tym, że tabletki trzeba przyjąć o odpowiedniej porze. To znacznie zmniejsza działanie antykoncepcyjne.

Pierścień antykoncepcyjny

Jest to mały pierścień z hormonami (estrogen + progesteron), który trzeba włożyć raz w miesiącu do pochwy i usunąć po 3 tygodniach. W 4 tygodniu następuje cofnięcie się krwawienia. To nie jest miesiączka, tylko krwawienie, które jest spowodowane odstawieniem leku. Stosowanie pierścienia jest wygodniejsze niż pigułki — wystarczy wprowadzić preparat do pochwy i usunąć go dopiero po 3 tygodniach. Z drugiej strony, posiadanie w środku obcego przedmiotu nie dla każdego będzie wydawało się komfortowe. Pierścień może wypaść, ale zdarza się to rzadko.

Implantowana antykoncepcja

Ochrona przed niechcianą ciążą przez 3 lata przez odprysk, czyli implant podskórny. Wygląda jak wacik, tylko bez bawełny na końcach. Trzeba nakłuć skórę na środku ramienia, po wewnętrznej stronie, i wprowadzić urządzenie. Sztyft jest płytki i będzie wyczuwalny przez skórę. Uwalnia on hormon etonogestrel — owulacja zostaje odwołana i nie dochodzi do ciąży. Skuteczność wynosi 99%, czyli mniej niż jedna ciąża rocznie wśród kobiet, które noszą implant pod skórą.
Główne przeciwwskazania — ciąża, rak piersi. Częste działania niepożądane: u 22% pacjentek występuje amenorrhoea, czyli całkowity brak miesiączki. Mimo, że jest to bezpieczne, to jednak kobieta odczuwa dyskomfort i jest nieprzyzwyczajona do tego.