czwartek, 09 luty 2023 18:08

Kaszel - naturalne i domowe sposoby Wyróżniony

kaszel sposoby kaszel sposoby Pixabay

Domowe sposoby na kaszel są zdrową opcją zwalczania dyskomfortu związanego z ciągłym kaszlem. Chociaż kaszel sam w sobie nie jest zły, ponieważ pomaga leczyć i chronić organizm, może stać się naprawdę dokuczliwy i powodować bóle pleców, mięśni, bóle głowy, brak snu, podrażnienie gardła i inne objawy, które sprawiają, że czujemy się  niekomfortowo.

 Co to jest kaszel?

Kaszel definiuje się jako reakcję organizmu, wykonywaną odruchowo lub świadomie w celu udrożnienia dróg oddechowych. Krótko mówiąc, kaszel jest impulsem, który wytwarza się po to, by zarówno gardło, jak i drogi oddechowe były oczyszczone z flegmy, a żeby uniknąć podrażnień, warto stosować domowe sposoby, które pomogą go uspokoić.

Ostry kaszel: zakażenia górnych dróg oddechowych; katar; zapalenie płuc itp.

Przewlekły kaszel: astma, refluks żołądkowo-przełykowy, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Ponadto kaszel może być spowodowany procesem kataralnym, alergią lub infekcjami, zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi, dlatego jeśli staje się uporczywym i naprawdę dokuczliwym kaszlem, konieczna jest wizyta u lekarza, aby mógł on ocenić objawy i przepisać leczenie, które uzna za stosowne.

Pamiętaj, że nigdy nie należy stosować samoleczenia, dlatego w przypadku utrzymywania się objawów zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że przed jakimkolwiek leczeniem, należy ocenić, zgodnie z historią obecnych lub przeszłych chorób; oraz badanie fizyczne. Istnieje szereg znaków ostrzegawczych, takich jak duszność, krwawienie z kaszlem, utrzymująca się gorączka itp. które nie powinny opóźniać pomocy medycznej.

Naturalne środki na kaszel.

Miód.

Liczne badania wykazały, że miód jest jednym z najlepszych środków na kaszel i w rzeczywistości wiele leków na receptę zawiera miód jako składnik. Ma właściwości lecznicze, które sprzyjają eliminacji mikrobów, a także działa jako antyseptyk i przeciwutleniacz oraz skutecznie łagodzi podrażnienia gardła. W procesach grypopodobnych czy przeziębieniach kaszel jest bardzo skuteczny, z tego powodu warto przygotować napar z miodem, a nawet szklankę ciepłej wody z łyżką miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny. Pamiętaj, że dzieci poniżej 1 roku życia nie mogą pić miodu ze względu na obecność bakterii, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia.

Imbir.

Imbir dostarcza organizmowi wielu zdrowych właściwości. Ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i jest naprawdę skutecznym naturalnym środkiem wykrztuśnym. Jest bardzo skuteczny w łagodzeniu kaszlu astmatycznego lub suchego, a także pomaga wyciszyć stan zapalny. Najlepszym sposobem na jego zażywanie jest odkrojenie kawałka korzenia i zagotowanie go, pozostawiając do zaparzenia. Można go wtedy przyjmować w takiej postaci, albo dodać łyżkę miodu lub soku z cytryny.

Rozmaryn.

Rozmaryn jest uważany za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków. Posiada wiele właściwości, w tym antyseptyczne, antybakteryjne i balsamiczne. Jest również bardzo skuteczny w zwalczaniu zapalenia oskrzeli, oskrzelików, gardła i łagodzeniu kaszlu.

Rozmaryn można przyjmować w postaci naparu, gotując kilka łodyg w wodzie, a następnie dodając sok z cytryny, miód lub w ogóle nic, ale można go również wdychać. Na przykład, gdy kaszel jest bardzo intensywny, a dyskomfort narasta, pacjent może wziąć kąpiel z gorącą wodą i dodać do niej kilka łodyg rozmarynu. Gdy się nagrzeje i wytworzy parę, zaimpregnuje powietrze swoimi właściwościami i pomoże osobie znacznie lepiej oddychać oraz uspokoi kaszel.


Oregano.

Oregano jest jednym ze środków zaradczych na suchy kaszel. Spożycie go zmniejsza odruch kaszlu i wspomaga działanie wykrztuśne. Posiada również właściwości antybakteryjne. Po zaparzeniu jego smak nie jest zbyt przyjemny, dlatego można go mieszać z innymi składnikami, które również są dobre na kaszel, takimi jak na przykład miód. Aby przygotować napar z oregano, należy doprowadzić do wrzenia szklankę wody z łyżką stołową oregano i pić trzy razy dziennie.


Kurkuma.

Kurkuma, dla wielu, jest najbardziej nieznanym domowym środkiem na kaszel. Ale jego działanie jest równie dobre i skuteczne, jak pozostałe, które omówiliśmy w całym tym poście. Aktywny składnik kurkumy, kurkumina, jest świetnym środkiem przeciwzapalnym, a zażywana w ciepłej wodzie łagodzi podrażnienia gardła i płuc.

Cebula.

Cebula jest najbardziej znanym, stosowanym, skutecznym i efektywnym domowym środkiem na kaszel, zwłaszcza na złagodzenie kaszlu u dzieci, które są przeziębione lub chorują na grypę podczas snu.

Cebula jest uważana za świetny naturalny antybiotyk i zaleca się, aby w obliczu uporczywego i dokuczliwego kaszlu trzymać w pobliżu pokrojoną cebulę. Podczas jej cięcia uwalniają się różne związki, np. kwercetyna, która ma bardzo silne działanie przeciwzapalne, a jej efekty można odczuć w krótkim czasie.

Można z cebuli zrobić syrop i przyjmować dwie łyżki stołowe dziennie. W tym celu pokrój cebulę na bardzo małe kawałki, dodaj dwie łyżeczki miodu i pozostaw na 24 do 48 godzin. Po tym czasie powstanie rodzaj płynu, który należy wypić.


Domowe sposoby na kaszel w nocy.

Kaszel w nocy może wystąpić i zakłócić nasz sen. Istnieją pewne metody, które mogą pomóc złagodzić kaszel w nocy, takie jak używanie nawilżacza powietrza, picie herbaty z miodem przed pójściem do łóżka lub spanie z podniesioną głową.


Nawilżacz.

Jeśli w Twoim mieszkaniu jest suche powietrze, jednym ze środków zaradczych na nocny kaszel jest zastosowanie nawilżacza powietrza, który sprawi, że powietrze będzie mniej wysuszone, a tym samym złagodzi objawy gardła.


Herbata z miodem.

Innym domowym środkiem, który możesz wypróbować w nocy jest wypicie herbaty z miodem przed pójściem spać, to zmiękczy twoje gardło i sprawi, że będzie mniej kaszlące.

Poduszka wyżej.

Kaszel w łóżku może być problemem, dlatego zaleca się stosowanie poduszek lub poduszeczek, które starają się podeprzeć plecy lub głowę i tym samym podnieść górną część naszego ciała, to sprawi, że śluz nie będzie gromadził się na końcu gardła i będzie normalnie spływał.

Co robić  kiedy kaszel nie chce ustąpić?

Uporczywy kaszel może być objawem poważnych chorób, takich jak zapalenie oskrzeli, astma, zapalenie płuc, przewlekła choroba, alergia, czy zwyczajny katar. Nawracający kaszel może również wystąpić, gdy osoba pracuje, gdy jest narażona na wyzwalacze kaszlu, takie jak chemikalia. Wreszcie, co zdarza się rzadziej, może to być również spowodowane działaniem ubocznym leku.