sobota, 30 marzec 2024 11:24

Tragiczna pomyłka w praskim szpitalu - aborcja przeprowadzona na niewłaściwej pacjentce

Praga - pomyłka w aborcji Praga - pomyłka w aborcji fot: pixabay

W Praskim Szpitalu Uniwersyteckim na Bulovce doszło do dramatycznego zdarzenia, które wywołało szerokie echa w społeczeństwie. Przez błąd personelu medycznego, zabieg aborcji został wykonany na kobiecie, która nie była do niego przeznaczona. Ofiara, będąca w czwartym miesiącu ciąży, straciła dziecko podczas wizyty kontrolnej. W związku z zaistniałym zdarzeniem, czeska policja rozpoczęła szczegółowe śledztwo mające na celu wyjaśnienie okoliczności tej tragedii.

Błąd ludzki o nieodwracalnych skutkach

Do zdarzenia doszło 25 marca, w dniu, który dla jednej z pacjentek miał być rutynową kontrolą. Jak podaje rzeczniczka prasowa szpitala, Eva Stolejda Libigerová, w wyniku "poważnego naruszenia i nieprzestrzegania wewnętrznych przepisów przez personel", doszło do zabiegu na błędnie zidentyfikowanej pacjentce. Pomyłka ta miała skutki nieodwracalne – kobiecie w ciąży, mającej 16 tygodni, niesłusznie przerwano ciążę. Medycy odpowiedzialni za pomyłkę zostali zwolnieni z pracy, a w szpitalu trwa wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.

Reakcja szpitala i dalsze kroki

W odpowiedzi na tragiczne wydarzenie, Praski Szpital Uniwersytecki na Bulovce wyraził głęboki żal i przeprosiny skierowane do poszkodowanej pacjentki oraz jej rodziny. Szpital zobowiązał się do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu złagodzenia wyrządzonych szkód oraz zrekompensowania strat. Sprawa została również zgłoszona do czeskiego Ministerstwa Zdrowia, które zapowiedziało przeprowadzenie własnego dochodzenia w celu wyjaśnienia, jak mogło dojść do takiej pomyłki. Równolegle, na podstawie informacji medialnych, czeska policja rozpoczęła badanie całej sprawy, co podkreśla powagę sytuacji.

Źródło: iDNES.cz