środa, 27 marzec 2024 19:40

Japonia wycofuje suplement z czerwoną pleśnią powiązany ze zgonami i hospitalizacjami

Suplementy z benikoji Suplementy z benikoji fot: pixabay

Japonia podjęła decyzję o wycofaniu z obrotu suplementów diety, które mogły przyczynić się do śmierci dwóch osób oraz hospitalizacji ponad stu. Firma farmaceutyczna Kobayashi ogłosiła dobrowolny odwołanie trzech marek zawierających czerwone drożdże ryżowe, znane również jako "benikoji". Producent leków z Osaki wyraził w środę zaniepokojenie możliwym związkiem między swoimi produktami a negatywnym wpływem na nerki konsumentów.

Benikoji

Czerwone drożdże ryżowe, znane w Japonii jako "benikoji", zawierają Monascus purpureus, czerwoną pleśń, która jest również stosowana jako czerwony barwnik w niektórych produktach spożywczych. Pomimo swojego szerokiego zastosowania, z ostatnich doniesień wynika, że składnik ten może mieć niepożądane skutki dla zdrowia ludzi, szczególnie dotyczące funkcjonowania nerek. Wycofanie produktów zawierających "benikoji" stało się konieczne po tym, jak zgłoszono skargi od konsumentów na problemy z nerkami po ich spożyciu.

Reakcja i środki bezpieczeństwa

W odpowiedzi na zgłoszone przypadki firma Kobayashi Pharmaceutical natychmiast podjęła kroki w celu wycofania podejrzanych suplementów diety z rynku i rozpoczęła śledztwo w celu zbadania zgłoszonych skutków ubocznych. Incydent ten podkreśla znaczenie monitorowania bezpieczeństwa suplementów diety oraz potrzebę dokładnego informowania konsumentów o potencjalnych ryzykach związanych z ich spożyciem. Japońskie władze i organizacje zdrowotne podjęły również działania mające na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa produktów dostępnych dla konsumentów, aby zapobiegać podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Źródło: Aljazeera